ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2012 Salı 21:23

Gayrimenkul Sertifikası Tebliğ Taslağı

Sermaye Piyasası Kurulu Gayrimenkul Sertifikası Tebliğ Taslağı ile planlanan düzenlemede, gayrimenkul almak isteyen yatırımcılar tarafından, ihraç sırasında ve projenin tamamlanmasına kadar geçecek süre boyunca borsadan gayrimenkul sertifikası satın alınmak suretiyle gayrimenkul bedelinin aşamalı olarak ödenebilmesine imkan sağlanacağı bildirildi.


Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Gayrimenkul Sertifikası Tebliğ Taslağı ile planlanan düzenlemede, gayrimenkul almak isteyen yatırımcılar tarafından, ihraç sırasında ve projenin tamamlanmasına kadar geçecek süre boyunca borsadan gayrimenkul sertifikası satın alınmak suretiyle gayrimenkul bedelinin aşamalı olarak ödenebilmesine imkan sağlanacağı bildirildi.

SPK tarafından yapılan açıklamada, uzun bir süredir uygulama alanı bulamayan gayrimenkul sertifikalarına işlerlik kazandırma amacıyla Kurul'un ''Seri: III, No: 19 sayılı Gayrimenkul Sertifikalarının Kurul Kaydına Alınmasına İlişkin Esaslar Tebliği'nin'' güncellenmesi üzerinde yürütülen çalışmaların nihai aşamaya geldiği kaydedildi.

Açıklamada, ''Kurulumuzca hazırlanan yeni Gayrimenkul Sertifikası Tebliğ Taslağı ile, inşa edilecek veya edilmekte olan gayrimenkul projelerinin finansmanında kullanılmak üzere gayrimenkul sertifikası ihracına imkan tanınmaktadır'' denildi.

Gayrimenkul sertifikalarının, yatırımcılarını konut veya işyeri sahibi yapan ya da yatırımcılarına gayrimenkul projelerinde oluşan değer artışından yararlanma hakkı veren bir sermaye piyasası aracı olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''İnşaat sektöründe 2002 yılından bu yana gözlenmekte olan yüksek büyüme oranları ile son dönemde hız kazanan kentsel dönüşüm projeleri dikkate alındığında, gayrimenkul sertifikaları ile bir yandan inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların finansman ihtiyacını karşılama, diğer yandan yatırımcılara gayrimenkul sektörüne özgü alternatif bir yatırım aracına yatırım yapabilme imkanı sağlanmış olacaktır.

Gayrimenkul almak isteyen yatırımcılar tarafından, ihraç sırasında ve projenin tamamlanmasına kadar geçecek süre boyunca Borsa'dan gayrimenkul sertifikası satın alınmak suretiyle gayrimenkul bedelinin aşamalı olarak ödenebilmesine imkan sağlanacaktır.''

Açıklamaya göre, gayrimenkul sahibi olmak istemeyen veya istemekle birlikte yeteri kadar sertifika alamayan yatırımcıların, vade öncesinde borsada satış yaparak veya vade sonunda yapılacak açık artırma sonucu elde edilecek fonun sahip olunan gayrimenkul sertifikası ölçüsünde yatırımcılara dağıtılması suretiyle proje değer artışından yararlanmaları mümkün olacak.

Gayrimenkul sertifikaları faizsiz yatırım araçlarına yatırım yapmak isteyen yatırımcı gruplarının ihtiyaçlarını karşılamaya uygun olarak tasarlanacak.

Gayrimenkul sertifikaları, gayrimenkul projelerinde yaşanabilecek olası fiyat düşüşlerine karşılık yatırımcıları asgari seviyede koruyacak bir opsiyon içerecek.

Gayrimenkul sertifikası ihraçlarının önünü tıkayan banka garantisi istenmesi zorunluluğu yerine gayrimenkul sertifikası ihracı karşılığında elde edilen fonun, aracı kuruluş tarafından ihraççı adına değerlendirilerek, projenin tamamlanma oranına göre ihraççının hesaplarına aktarılması esası getirilecek.

İhraççılar tarafından gerçekleştirilmek istenen bir gayrimenkul projesinin yalnızca tebliğ ile belirlenen orandaki kısmı gayrimenkul sertifikası ihracına konu olabilecek.

Gayrimenkul sertifikaları, projenin belirli bağımsız bölümlerini veya bağımsız bölümlere ilişkin belirli bir metrekaresini temsilen ihraç edilebilecek.

Bahse konu değişiklikleri içeren Gayrimenkul Sertifikası Tebliğ Taslağı'nın kısa bir süre içerisinde kamuoyunun görüşüne açılmasının planlandığı ifade edildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER