ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 10:37

Gastro İstanbul’a Ege tatları damga vurdu

Gastro İstanbula Ege tatları damga vurdu


Türkiye'nin en kapsamlı yeme içme festivali olarak bu yıl ilki düzenlenen Gastro İstanbul’a, Ege tatları damga vurdu. Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) bin kişiye balık ikram ederken Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), zeytinyağı tadım eğitimi verdi. Kuru Meyve Tanıtım Grubu ise çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı ve Antep fıstığı tanıtımı yaptı.

Yurtdışında Türkiye’nin su ürünleri ihracatını arttırmak için yoğun bir tanıtım atağı başlattıklarını ifade eden STG Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, ona paralel olarak yurtiçinde de "Hafta da 2 gün balık, yaşam boyu sağlık’ sloganıyla tanıtım çalışmaları yürüttüklerini kaydetti. Türkiye’de balık tüketiminin kişi başı 8 kg. seviyesinde olduğuna dikkat çeken İşliel, “Bunu 15 kg.’a çıkarmayı hedefliyoruz. Bu amaçla ilköğretim okullarında balık ekmek şenlikleri yapıyoruz. Türkiye’nin en kapsamlı yeme içme festivali olacak Gastro İstanbul’da da STG olarak yerimizi aldık. Yaklaşık bin kişiye balık ikram ettik ve Türkiye’de yetiştirilen balıklarla ilgili tanıtım yaptık. Türk mutfağında sağlıklı, protein kaynağı balığın daha fazla tüketilmesini hedefliyoruz. 2023 yılında Türkiye’ye su ürünleri ihracatından 1 milyar dolar döviz kazandırmayı hedeflerken iç piyasada da kişi başı 15 kg. balık tüketilir konuma getirmek istiyoruz.” diye konuştu.

ZEYTİNYAĞI TADIMI YAPTIRILDI

Ziyaretçileri Ege zeytini ve zeytinyağı ile buluşturan ZZTK, 9-12 Mayıs 2013 arasında İstanbul Küçük Çiftlik Park’taki Gastro İstanbul Festivali’ne 9 metrekarelik bir stantla katıldı. Zeytinyağının insan sağlığına faydalarını anlattıklarını vurgulayan ZZTK Başkanı Metin Ölken, bir kültür ve damak zevki konusu olduğu algısı oluşturmayı amaçladıklarını belirtti. Uluslararası Zeytin Konseyi tarafından akredite edilen Aydın Ticaret Borsası Laboratuvarı Tadım Paneli üyelerinin görev yaptığı tadım eğitimine ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiğini anlatan Ölken, şunları kaydetti: “Türkiye, yakın gelecekte 650 bin ton zeytinyağı ve 1,2 milyon ton sofralık zeytin üreten bir ülke konumuna gelecek. Bu rekolteyi, ihracat yanında güçlü bir iç piyasa ile ekonomiye kazandırabiliriz. Türkiye’de şu anda 1,5 kg. seviyesinde olan zeytinyağı tüketimini ilk etapta 3, orta vadede ise 5 kg.’a yükseltmeliyiz. ZZTK olarak bu amaçla iç piyasada tanıtım çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

KURU MEYVE İKRAM EDİLDİ

Türkiye’de Ekonomi Bakanlığı’nın onayı ile 2012 yılınsonunda kurulan son tanıtım grubu olan Kuru Meyve Tanıtım Grubu da Gastro İstanbul’da yerini aldı. Türkiye’nin üretiminde ve ihracatında dünya lideri olduğu kuru kayısı, kuru incir, çekirdeksiz kuru üzüm ve Antep fıstığı ürünlerinin iç piyasada da bilinirliğinin artmasını istediklerini dile getiren Kuru Meyve Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Eli Alharal, bu amaçla Gastro İstanbul’a katıldıklarını, standı ziyaret edenlere kuru incir, kuru üzüm ve kuru kayısı ikram ettiklerini kaydetti. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER