ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Temmuz 2014 Pazartesi 22:42

GAP'ın bütçesi iki kat arttı

GAPın bütçesi iki kat arttı

Karahocagil, GAP Bölge Müdürlüğü misafirhanesinde basın mensuplarına verilen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, GAP kapsamında yürütülen enerji, sulama ve alt yapı çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.


GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, önemli projeleri hayata geçiren GAP'ın, Türkiye bütçesinde aldığı payın yaklaşık iki kat arttığını bildirdi.

Bölgenin tekstil, organik tarım ve yenilenebilir enerji alanında rekabet kapasitesi yüksek olduğunu ifade eden Karahocagil, bu alanlara ilişkin çok kapsamlı projelerin yürütüldüğünü söyledi.

Karahocagil, turizm konusunda da Birecik Baraj Gölü üzerinde nehir turizminin geliştirilmesine yönelik çalışma yaptıklarını vurgulayarak, gelecek yıl daha çok markalaşmaya yönelik çalışmalara ağırlık vereceklerini belirtti.

Özellikle sulamaya yönelik bölge illerinin tamamında ciddi çalışmaların yapıldığını vurgulayan Karahocagil, şöyle devam etti:

''Eylem Planı'nın sulamayla ilgili kısmında hemen hemen tüm bölgelerde projelere başlandı ve çalışmalar devam ediyor. Şimdi eksik kalan yerlerde şebeke sulama inşaatları için yeni plan hazırlanıyor ve bu 2014 ile 2018 yıllarını kapsıyor. Daha önce Türkiye'nin yatırım bütçesinin yüzde 6'sını alan GAP payını, şimdi yüzde 11'e yükseltti.''

Karahocagil, gelecek yıllarda bölgedeki kentsel dönüşüm ve şehirlerdeki yaşanabilirlik oranının artırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunacaklarını sözlerine ekledi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER