ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 11:33

Gana, ticaretini 1 milyar dolara çıkarmak istiyor


Gana Ankara Büyükelçisi Alhaji İbrahim Abass, 2011 yılında 500 milyon dolar seviyesinde bulunan Türkiye ile aralarındaki ticaret hacmini, 2015'e kadar 1 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ankara İş Adamları ve Sanayicileri Derneği’ni (ANKİSAD) ziyaret eden Gana Ankara Büyükelçisi Abass, burada Dernek Başkanı Harun Akca ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü. Abass, bugüne kadar Gana’nın yalnızca İstanbul’da bir fahri konsolosu olduğuna işaret ederek, “Biz Ankara’ya bir büyükelçilik açarak Türkiye ile ilişki içinde olmayı hedefledik. Türkiye ile olan ilişkilerimizin gelişmesine büyük önem veriyoruz. Burada bulunmaktan çok mutluyum. Ziyaretimin amacı hem sizinle tanışmak ve ANKİSAD’ın faaliyetleri hakkında bilgi edinmek hem de sizlere Gana’daki iş fırsatları hakkında bilgi vermek. Gana ve ANKİSAD arasındaki işbirlikleri geliştirmek istiyoruz.” dedi. Büyükelçi, ülkesindeki yatırım fırsatları hakkında da bilgi verdi.

ANKİSAD Başkanı Harun Akca'nın özellikle hangi sektörlerde yatırıma ihtiyacın olduğunu, yatırım yapılırken nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini ve Gana’da ortak iş yapmak için partner konusunda nasıl yardımcı olacaklarını sorması üzerine Abass, “Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi yıl geçtikçe artıyor. 2011 yılında bu hacim 500 milyon doların üzerindeydi. 2015 yılına gelindiğinde bu hacmin 1 milyar doları aşmasını hedefliyoruz. Türkiye ile ise güçlü işbirliklerim sağlamak istiyoruz. Sizlere en kısa zamanda yatırım alanları ve izlenecek yol hakkında bilgi vereceğim.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER