ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 17:02

Gana: "Gelin ülkemizde pamuk üretip işleyin"

Gana: "Gelin ülkemizde pamuk üretip işleyin"


 Gana Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Kalkınma Bakanı Dr. Mustafa Ahmed, “Türk İşadamlarının tekstil alanındaki başarısını biliyoruz, ülkemizin güneyi verimli pamuk arazilerine sahip, gelin bu pamuğu üretip işleyin.” dedi.

İstanbul Genç İşadamları Derneği (İGED)’nin düzenlediği, İGED- Gana Heyeti İkili İş Görüşmeleri’ne Gana Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Kalkınma Bakanı Dr. Mustafa Ahmed de katıldı. Toplantıda farklı sektörlerden birçok Türk ve Gana’lı işadamı fikir alışverişinde bulunurken, açılışta bir konuşma yapan Mustafa Ahmed, ülkelerindeki modern tarım açığına dikkat çekerek, Türk İşadamlarını Gana’ya tarım alanında yatırım yapmaya davet etti. Genç işadamlarındaki enerjinin işe dönüşmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Ahmed, “Ülkemizde birçok doğal kaynağa ve tarım alanına sahibiz. Son dönemde yatırımlarımızı arttırmayı planlıyoruz. Bu yatırımlarımız arasında modern tarım alanları, enerji santralleri ve otoyolların yapımı öncelikle yer almakta. Yatırımlarımızı gerçekleştirebilmek için çok ciddi bir işadamı desteğine ihtiyacımız var. Size her türlü yardımı sağlayarak kazan-kazan politikası ile ülkemize yatırımlarınızı bekliyoruz.” dedi. Türk işadamlarının tekstil alanındaki başarısını bildiklerini söyleyen Ahmed, “Ülkemizin güneyi verimli pamuk arazilerine sahip, gelin bu pamuğu üretip işleyin.” çağrısında bulundu.

Gana’nın Afrika’nın giriş kapılarından biri haline geldiğini belirten İGED Başkan Hüseyin Ataol da “Bizim için böyle bir heyeti ağırlıyor olmak onur verici. Gana’dan buraya gelen işadamları kendi alanında sektör lideri olan Gana’nın en güçlü işadamları. Gana 25 milyonluk nüfusu ile çok büyük ve çok canlı bir pazara sahip. Afrika açılımı yapabilmek için yolumuz Gana’dan geçmek zorunda. Altın, alüminyum ve petrol gibi önemli yer altı kaynaklarına sahip olan Gana aynı zamanda verimli tarım arazileri ile çok cazip bir yatırım bölgesi.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER