ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2014 Pazartesi 13:44

Gambiya'dan yatırım daveti

Gambiyadan yatırım daveti

Gambiya Finans ve Ekonomi Bakanı Kebba Touray, Türk iş adamlarını ülkelerinde tarım ve tarıma dayalı sanayi alanlarında yatırıma çağırdı.


Gambiya Finans ve Ekonomi Bakanı Kebba Touray, Türk iş adamlarını ülkelerinde tarım ve tarıma dayalı sanayi alanlarında yatırıma çağırdı.

İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında İzmir'da bulunan Gambiya Finans ve Ekonomi Bakanı Kebba Touray, Gambiya Ticaret ve Sanayi Bakanı Abdoulie Jobe, Ankara Büyükelçisi Momodou Badjie ve beraberindeki heyet İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ı ziyaret etti.

Ziyarette konuşan, Touray, İzmir Enternasyonal Fuarı'na katılmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Türkiye ile Gambiya arasındaki ilişkilerin en üst seviyede olduğunu belirten Kebba Touray, iki ülke arasında çifte vergilerin kaldırılması ve ortak yatırımlar başta olmak üzere önemli ticari anlaşmaların bulunduğunu dile getirdi. Türkiye ile Gambiya arasında imza altına alınan protokollerin uygulanması aşamasında olduklarını ifade eden Touray, ülkelerinde yatırıma gelecek Türk yatırımcılarına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Tarım üretimi ve tarıma dayalı sanayi yatırımlarına büyük önem verdiklerini vurgulayan Touray, "Ülke olarak stratejimiz tarıma odaklanarak büyümek. 2016 yılında gıda sektöründe kendi kendimize yeten bir ülke olma hedefini koyduk. Bu hedefimize ulaşmak için Türk işadamlarının birikimlerinden yararlanmak istiyoruz. Özel sektörün gelişmesine çok büyük önem veriyoruz. İş ortamımızın son derece iyi olması için çalışıyoruz. Sizlere bu anlamda önemli ortamlar sunacağız. Gambiya her alanda yatırıma destek olmaya hazır" dedi.

Touray, yeniden İzmir'de olmaktan mutlu olduğunu, iki çocuğunun İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde eğitim gördüğünü ifade etti.

Gambiya Ticaret, Sanayi, Bölgesel Entegrasyon ve İstihdam Bakanı Abdoulie Jobe da iki ülke arasında en üst seviyede olan ilişkilerden yararlanmak için Türkiye'ye geldiklerini söyledi. Tarım üretimine ağırlık verdiklerini vurgulayan Jobe, dış pazarlarda yer almak için ambalaj ve etiketlenme materyallerine ihtiyaçlarının bulunduğunu vurguladı.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Damirtaş ise Afrika'nın 3. bin yılın fırsatlar kıtası olduğunu söyledi. Fırsat sunan ülkelerden biri olan Gambiya'nın son yıllarda hızlı bir değişim yaşadığını, bir istikrar ülkesine dönüştüğünü belirtti. Gambiya'nın daha çok Çin ile ticari ilişki içinde olduğuna dikkati çeken Demirtaş, Türkiye'nin bu ülkeye 35 milyon dolarlık ihracatına karşılık ithalatının bulunmadığını ifade etti. Demirtaş, şunları söyledi:

"Türkiye'nin Gambiya ile her türlü ekonomik işbirliği anlaşması var. Ticareti geliştirmek için hiç bir engel yok. Ülkede istikrar da var. Geçen yıl 35 milyon dolar ihracat yapmışız ama hiç ithalat yapmamışız. Ticareti karşılıklı artırmak gerekiyor. Pamuk, pamuk ipliği, yağlı tohumlar bu ülkeden ithal edilebilir. Taş ve inciler konusunda da fırsatlar sunuyor."

Gambiya'da Türk büyükelçiliğinin açıldığını hatırlatan Demirtaş, Türk Hava Yolları'nın bu ülkeye seferler başlatılması için girişimlerde bulunacaklarını kaydetti.

Demirtaş, Gambiyalı 3 öğrencinin İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde eğitim gördüğünü sözlerine ekledi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER