ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2017 Perşembe 23:33

Galataport Projesi'ne ilişkin açıklama

Galataport Projesine ilişkin açıklama

Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları AŞ: "Galataport liman sahasında yer alan ve kent kimliğinin önemli birer ögesi olan kültür varlığı yapıları ile ilgili koruma ve restorasyon çalışmaları, ilgili tüm resmi kurum ve mercilerden gerekli izinlerin tamamlanması ile başlamıştır"


Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları AŞ, Galataport Projesi'nde koruma ve restorasyon çalışmalarının, ilgili tüm resmi kurum ve mercilerden gerekli izinlerin tamamlanması ile başladığını açıkladı.

Şirket açıklamasında, Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları AŞ'nin yürüttüğü Galataport Projesi ile ilgili çeşitli sivil toplum kuruluşları ve sosyal medya hesaplarında yer alan yorum ve iddialara istinaden açıklama yapıldığı belirtildi.

Galataport Projesi'nin bölgesel ve makroekonomik açıdan Türkiye ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayacağı, içeriğinde barındırdığı pek çok farklı faaliyet alanı ve yatırım ile turizme de önemli katkılar sunacağı aktarılan açıklamada, şirketin proje kapsamında yürüttüğü yapım ve restorasyon çalışmalarının son hızla devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Galataport liman sahasında yer alan ve kent kimliğinin önemli birer ögesi olan kültür varlığı yapıları ile ilgili koruma ve restorasyon çalışmaları, ilgili tüm resmi kurum ve mercilerden gerekli izinlerin tamamlanması ile başlamıştır.

18 Şubat 2017 tarihinde yapmış olduğumuz açıklamaya istinaden, Karaköy Yolcu Salonu'nun yerinde güçlendirilerek korunabilecek bölümleri ile koruma çalışmaları için dahi yeterince güçlü olmayan ve olası bir güçlendirme çalışması ile bütüncül mimari karakteri ve tasarım özgünlüğü zarar görebilecek bölümleri belirlenmiş ve çalışmalar bu iki bölüm dikkate alınarak planlanmıştır.

Restorasyon projesi kapsamında yaptırılan taşıyıcı sisteme yönelik araştırmalar sonucu, yapı 'can güvenliği' kriterini sağlamadığı için korunabilen kısımlar ile riskli bölümler arasındaki bağ koparılmış, iki bölüm birbirinden kontrollü bir şekilde kesilerek ayrıştırılmıştır. Korunacak bölümde gerekli güvenlik önlemleri alınmış; can güvenliğini tehdit eden bölümler ise kontrollü olarak yıkılmıştır.

Karaköy Yolcu Salonu, İstanbul 2. Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğünden onaylı restorasyon projesi kapsamında mimari karakterine ve modern dönem yapıları için önemli olan tasarım özgünlüğüne uygun olarak özgün detay, boyut, doluluk boşluk oranları ile yeniden inşa edilerek şehre kazandırılacaktır."

Paket Postanesi'nin ise betonarme sistem ile inşa edilmiş olmakla birlikte geçirdiği onarım ve tadilatlar ile taşıyıcı sistem bütünlüğünün ve malzemesinin büyük ölçüde zarar gördüğü ifade edilen açıklamada, öncelikle zemin iyileştirme çalışmaları yapılacağı, daha sonra koruma ve restorasyon projelerine uygun bir şekilde, korunması gerekli mekansal özellikleri doğrultusunda aynı malzeme ve boyutlarda ve dilatasyon özellikleri korunarak yeniden inşa edileceği kaydedildi.

Yapının yurt dışından getirilerek inşa edilmiş olan çelik konstrüksiyon çatılarının, bağlantı noktalarındaki korozyon ve kesit kayıpları nedeniyle söküldüğü, elemanların koruma ve restorasyonunun sürdüğü bildirildi.

Restorasyonun tamamlanması ile metal elemanların deprem izolatörleri de kullanılarak yerine monte edileceği, bütün işlemlerin tamamlanması ile birlikte Paket Postanesi binasının, iç ve dış mekansal özellikleri tasarım özgünlüğü bağlamında muhafaza edilmiş olarak toplumun kullanımına açılacağı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Galataport liman sahasında yer alan diğer tescilli yapıların restorasyon çalışmaları, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü kararları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ruhsatları paralelinde, öncelikle kültür varlığı yapıların yerinde korunarak güçlendirilmesi bakış açısıyla planlanmaktadır.

Yapıların; mimari özellikleri ve dönem karakteristikleri ve özellikle modern dönem yapılarında ön planda olan tasarım özgünlüğü bozulmadan restore edilmeleri ve farklı fonksiyonlar ile yeniden işlevlendirilerek şehrin kullanımına sunulmaları hedeflenmektedir. Ayrıca Galataport Projesi kapsamında, Galata Rıhtımı 1900'lü yıllardan günümüze hiçbir döneminde olmadığı kadar toplumun erişimi ve kullanımına açılmış olacaktır.

Proje kapsamında yapılacak restorasyon çalışmalarına istinaden; 1912 tarihinde inşa edilen Merkez Rıhtım Han'ın restorasyon projeleri temel koruma unsurları esas alınarak hazırlanmıştır. Koruma ve restorasyon çalışmaları kapsamında yapının korunması gerekli değerlerine saygılı bir yaklaşımla güçlendirme çalışmaları yapılmakta ve aynı zamanda binanın zayıf zemin koşulları özel tekniklerle rehabilite edilmektedir.

1911 tarihinde inşa edilen Çinili Rıhtım Han'ın restorasyon projeleri temel koruma unsurları esas alınarak hazırlanmıştır. Koruma ve restorasyon çalışmaları kapsamında yapının korunması gerekli değerlerine saygılı bir yaklaşımla güçlendirme çalışmaları yapılmakta ve aynı zamanda binanın zayıf zemin koşulları özel tekniklerle rehabilite edilmektedir. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü kararı gereği Nusretiye Saat Kulesi'nin tüm koruma ve restorasyon çalışmaları kule yerinde muhafaza edilerek yapılacaktır.

Zemin rehabilitasyonu konusunda, sıvılaşma riski olan proje alanında zemin iyileştirme işleri yapılarak kültür varlığı yapıların kullanım ömürlerinin uzatılması ve depremde can ve mal kaybının önlenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmaların başlatılmasından çok önce, proje kapsamındaki yapılara ve çevre binalara yerleştirilen reflektörler ile jeodezik ve gerekli yerlere yerleştirilen ivme ölçerler ile titreşim ölçümleri yapılarak, yapıların sağlığı kontrol altında tutulmaktadır.

Yapılacak tüm inşaat çalışmaları için hem kültür varlığı yapılarda hem çevre binalarda uygun enstrümanlar kullanılarak ileri ölçme teknikleri ile hassas ölçümler alınmaya devam edecektir. Kemankeş Caddesi de bu kapsam dahilindedir."

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER