ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 15:30

GAİB geçen yıla oranla yüzde 16,6’lık ihracat artışıyla rekora koşuyor

GAİB geçen yıla oranla yüzde 16,6lık ihracat artışıyla rekora koşuyor


Ağustos 2013 ihracat rakamlarını değerlendiren Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, geçen yıla oranla bu yıl aynı dönemde yüzde 16,6’lık artış sağlandığını belirtti. Dünya genelinde yeni pazar arayışlarının sürdüğüne dikkat çeken Çıkmaz, GAİB tarafından yürütülen birçok projenin ortak hedefinde yeni pazarlar bulmak olduğunu ifade etti.

İhracatta hız kesmeyen ve geçen yıla oranla bu yıl yüzde 16,6’lık artış sağlayan GAİB, toplam 5 milyar 993 milyon 433 bin dolarlık ihracat rakamlarına ulaştı. GAİB’in yıl sonu hedeflerine ulaşacaklarını belirten GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, “Birliklerimizce 2013 yılı ocak-ağustos döneminde, 2012 yılının aynı dönemine oranla yüzde 16,6’lık artışla toplam 5 milyar 993 milyon 433 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Aynı dönemde, diğer ihracatçı birlikleri adına ise toplam 416 milyon 459 bin dolarlık ihracat kayda alındı. Böylece birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi yüzde 12,9’luk artışla 6 milyar 409 milyon 893 bin dolara yükseldi.” dedi.

İHRACATTA ORTADOĞU YİNE İLK SIRADA, AB ÜLKELERİ İKİNCİ SIRADA

GAİB’e bağlı faaliyet gösteren birliklerin dünyanın birçok ülkesine ihracat gerçekleştirdiğini de belirten Abdulkadir Çıkmaz, yapılan ihracatlarda Ortadoğu ülkelerinin ilk sırada, AB ülkelerinin ikinci sırada, Afrika ülkelerinin ise üçüncü sırada yer aldığını dile getirdi. Çıkmaz, “Bölgemiz ihracatında Ortadoğu ülkeleri yüzde 61,7 pay ile ilk sırada yer almakta, AB ülkeleri yüzde 13,5 pay ile ikinci ve Afrika ülkeleri yüzde 9,7 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 184 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, Sudi Arabistan, Suriye, Libya, İtalya, ABD, Almanya, İngiltere, Rusya Federasyonu ve Birleşik Arap Emirlikleri bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.” diye konuştu.

Çıkmaz, Ağustos 2013 döneminde halı, demir-çelik mamulleri, kumaşlar, iplikler, bitkisel yağlar, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, dış giyim ile kâğıt ve karton ürünlerinin bölgede en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olduğu bilgisini verdi.

GAZİANTEP İHRACATTA 193 MİLYON 144 BİN DOLAR RAKAMINA ULAŞTI

Ağustos 2013 verilerine göre Gaziantep’in ihracat artışındaki hızını sürdürdüğünü açıklayan Çıkmaz, Gaziantep’in 2013 yılı ocak-ağustos döneminde 4 milyar 193 milyon 144 bin dolar ihracat ile Türkiye'nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumunu koruduğunu kaydetti. Çıkmaz, “Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, tekstil ve ham maddeleri, kimyevi maddeler ile demir, demir dışı metaller ilimizin ihracatında önde gelen sektörlerdir.” açıklamalarına yer verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER