ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 15:57

Fransız ekonomisi toparlanıyor


Fransa'da son yayınlanan rakamlar, ekonominin kriz öncesi döneme daha yeni döndüğünü ortaya koyuyor.

Ulusal İstatistik Kurumu (INSEE) tarafından yayınlanan rapora göre, 2013 yılının son çeyreğinde beklenenden çok az bir artışla yüzde 0,3 oranında ekonomik büyüme sağlandı.

Fransa'da 2012 yılında ekonomik büyüme hızının yüzde 0 olduğuna dikkati çeken ekonomi uzmanları, bu yeni ekonomik büyüme oranı ile krizin başladığı altı yıl önceki duruma daha yeni dönüldüğünün altını çiziyor.
Ekonomi Bakanı Pierre Moscovici de Europe-1 radyo kanalına yaptığı açıklamada, yeni rakamları oldukça olumlu bulduklarını, krizden çıkışın belirtilerinin artık açıkça görüldüğünü ifade etti. Moscovici, bu performansı sürdürmeleri halinde 2014 yılının sonunda hedefledikleri yüzde 1 oranında ekonomik büyümeyi gerçekleştirmeyi umut ettiklerini söyledi.

Fransa'da ekonomik büyüme hızının geçen yıl bir türlü istenilen seviyeye çıkartılmamasının dışında, artan bütçe açıkları da sosyalist hükümetin başını ağrıtan konular arasında yer alıyor.
Sayıştay, pazartesi günü yayımladığı yıllık raporda, iktidara 2014 yılında bütçe açığının gayri safi milli hasılaya oranının yüzde 3,6'yı aşacağı uyarısında bulunmuştu. Sayıştay raporunda, bütçe açığını kontrol altına alabilmek için ayrıca kamu harcamalarının düşürülmesi istenmişti.

Fransa hükümeti, bütçe açığını azaltabilmek için 2017 yılına kadar 50 milyar avro tasarruf etmeyi planlıyor. Fransa'nın bütçe açıkları, üye ülkelerin avro kriterlerine uyup uymadığını denetleyen AB Komisyonu ve Paris arasında son yıllarda ciddi sorunlara yol açıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER