ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 14:27

Fransa’ya tarımsal ürün satışında rekor artış


Türkiye'nin Fransa’ya yaptığı tarım ürünleri ihracatı, her yıl katlanarak artıyor. Fransa’ya 2012 yılı Ocak-Ekim döneminde 404 milyon dolarlık tarım ürünü ihraç eden Türkiye, buna karşın içinde sanayide kullanılan hammaddelerin de bulunduğu 354 milyon dolarlık ithalat yaptı. Türkiye’nin Fransa’ya yaptığı ihracatın yıl sonu itibariyle 550 milyon doları geçmesi bekleniyor.

Türkiye, Fransa’ya başta balık ve diğer deniz ürünleri olmak üzere, çay, süt ve süt ürünleri, yumurta, sebze-meyve, şeker ve şeker ürünleri, bal, baharat, taze ve kuru üzüm, taze ve kurutulmuş kabuklu meyveler, mantar, konserve ve diğer gıda ürünleri satıyor. Fransa’dan 2009 yılında 167 milyon dolarlık tarım ürünü ithalatı yapan Türkiye, aldığının iki katı (341 milyon dolarlık) ihracat gerçekleştirdi. 2010’da Fransa’dan 203 milyon dolarlık tarım ürünü alan Türkiye, 455 milyon dolarlık ihracat yaptı. Fransa’ya her yıl daha fazla tarımsal ürün satan Türkiye, 2011’de de bu konumunu koruyarak 442 milyon dolarlık tarımsal ürün ithalatına karşılık 504 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 2012 yılını da önde kapatan Türkiye, Ocak-Ekim döneminde 404 milyon dolarlık tarım ürünü ihraç ederken, 354 milyon dolarlık ithalat yaptı. Türkiye’nin Fransa’dan aldığı tarım ürünleri arasında; lastik sanayinde kullanılan ham kauçuk, odun ve kereste, kağıt hamuru, alkollü içkiler, sigara, işlenmemiş kösele, deri ve kürk, kahve, kakao, yağlı tohumlar, yem ürünleri, bazı tahıl ürünleri ile canlı sığır ve et yer alıyor.

FRANSA, İŞBİRLİĞİNE GİTMEK İSTİYOR

Türkiye-Fransa 10. Dönem Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı Fransa’nın Başkenti Paris’te yapıldı. Toplantıda konuşan Fransa Tarım Gıda Sanayi ve Ormancılık Bakanlığı, Tarım Gıda Sanayi ve Arazi Genel Müdürü Eric Allain, G20 başkanlığı sırasında tarımda Türkiye ile Fransa arasında bir çok ortak noktanın olduğunu fark ettiklerini belirterek, bu toplantının iki ülke ilişkileri açısından bir sembol olacağını söyledi. Türkiye’nin Avrupa programlarına aday olabilecek niteliğe sahip olduğunu aktaran Allain, IPARD ve ERASMUS gibi desteklerden Türkiye’nin daha fazla faydalanması gerektiğini dile getirdi. Fransa’da tarım alanında yeniden yapılanma ve reform çalışması başlatıldığına işaret eden Allain, “Bu çerçevede tarımda çevreci uygulamalara ve kırsal kalkınmaya ağırlık veriyoruz. Türkiye’nin de bu konularda çalışmaları olduğunu biliyoruz. Türkiye’deki çevreci tarım politikalarını daha yakından tanımak istiyoruz.” dedi.

Toplantıya Türkiye adına başkanlık eden Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak da, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çevreyi koruyucu uygulamalara sübvansiyon desteği sağladığını aktararak, “Bakanlığımız organik tarım ve iyi tarım uygulamalarını destekliyor. Pestisit kalıntısını azaltmak için zirai ilaç kullanımına reçete zorunluluğu getirdik. Çiftçi eğitimi ve danışmanlık için 7 bin 500 personel görevlendirildi. Türkiye’de tarıma ve tarımsal Ar-Ge’ye verilen bütçe artırılmıştır.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER