ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2014 Çarşamba 11:25

Fransa'ya negatif izleme

Fransaya negatif izleme

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Fransa'nın "AA+" olan kredi notunu negatif izlemeye aldı.


Fitch'in resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Fransa'nın uzun dönem yerel ve yabancı para cinsinden "AA+" olan kredi notunun negatif izlemeye alındığı bildirildi.

Hükümetin yeni tahminleri 

Açıklamada, Fitch'in kararındaki gerekçeler arasında ülkenin bütçe açığı hedeflerindeki artışa ilk sırada yer verilirken, şunlar kaydedildi:

"Fransa hükümeti, 1 Ekim'de 2015 yılı bütçe tasarısını sundu ve bütçe açığı hedeflerinde önemli bir artışı onayladı. Bu değişiklik ilk olarak ağustosta açıklanmıştı ancak yeni açığın temelini oluşturan tüm detaylar o zaman mevcut değildi. Hükümetin yeni tahminleri bütçe açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içindeki payının bu yıl için yüzde 4,4 ve gelecek yıl için yüzde 4,3 olacağı yönünde. Bu rakamlar, Nisan İstikrar Programı'nda sırasıyla yüzde 3,8 ve yüzde 3 düzeyinde açıklanmıştı. Bunun yanında, söz konusu rakamlar 2013 yılında elde edilen GSYH'ın yüzde 4,1'ine denk gelen bütçe açığı rakamından da bir miktar kötü. Yeni hedefler, Fransa'nın 2015 yılından 2017 yılına kadar GSYH'ın en fazla yüzde 3'ü düzeyindeki AB bütçe açığı eşiğine ulaşması yönündeki taahhüdünü erteledi."

Haziran ayındaki gözden geçirmede, ülkenin kamu maliyesinde bir zayıflama veya bütçe konsolidasyon çabalarının uygulanması üzerinde daha fazla belirsizlik ortaya çıkması durumlarının, olumsuz değerlendirmeye neden olabileceği uyarısında bulunduğu anımsatılan açıklamada, Fitch'in en son tahminlerinin bütçe açığının orta vadede genişleme göstereceği, 2017 yılında GSYH'ın yüzde 3,3'üne denk geleceğini ortaya koyduğu aktarıldı.

Genişleyen açık ve  kamu borç dinamikleri ilişkisi

Açıklamada, Fransa hükümetinin kendi tahminlerinin ise bir öncekine göre önemli sapmalara işaret ettiği belirtilerek, "Zira hükümet, 2017 yılına ilişkin bütçe açığının GSYH içindeki payı tahminini yüzde 1,3'ten yüzde 2,8'e yükseltti. Genişleyen açık, kamu borç dinamikleri açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir" denildi.

Yakın vadedeki büyüme ve enflasyon görünümündeki belirsizlikten dolayı Fitch'in mali projeksiyonları için risklerin aşağı yönlü olduğu vurgulanan açıklamada, hükümetin mali konsolidasyonu sağlama yolundaki yeteneğine ilişlin belirsizliğin arttığı ve ülke ekonomisinin görünümünün bozulduğu dile getirildi.

Açıklamada, Fitch'in hükümetin duyurduğu yeni yapısal reform önlemlerin büyüme görünümü ve kamu borç dinamikleri üzerindeki etkilerini izleyeceği ifade edilerek, bir sonraki gözden geçirmenin 12 Aralık 2014'te yayınlanacağı bilgisi verildi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER