ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 15:12

Fransasız ve Türkler bir arada!


Paris ve Ile-de France Eyaleti Valisi Daniel Canepa, Türk yatırımcıları ''Büyük Paris'' projesinde yer almaya davet ederek, ''Türkiye birkaç yıl içerisinde dünya üzerinde en önemli ekonomik güçlerden biri olacak'' dedi.
     Fransa Türkiye II. İş Dünyası Buluşmaları ''Yeni Ortaklık Fırsatları Forumu''nda konuşan Canepa, Paris'le Türkiye arasında önemli ilişkiler, önemli bir köprü olduğunu ancak, bu köprünün biraz askıda olduğunun görüldüğünü kaydetti.
     Canepa, ''Bizim ticari ilişkilerimizin de biraz askıya alınmış olduğunu görmekteyiz. Türkiye çok dinamik bir ülke. Türkiye birkaç yıl içerisinde dünya üzerinde en önemli ekonomik güçlerden biri olacak. Türkiye'de çok derin reformalar yapılıyor ve bu reformlar çok büyük bir kararlıkla yapılıyor. Türkiye'de özel sektörde girişimcilik ruhunun görüyoruz. Yaptıklarınız bunun büyük bir göstergesi'' dedi.
     Türkiye'nin ekonomik performansından övgüyle bahseden Canepa, ''Sizin çok iyi hedefleri gerçekleştireceğinizden hiç şüphe etmiyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı için konulan hedefleri gerçekleştireceğinizden hiçbir kuşkum yok. Bu şekilde dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olacağınız konusunda hiç kuşkum yok'' ifadelerini kullandı.
     Türk şirketlerinin, yatırımcılarının, ''Büyük Paris'' projesinde yer alması tavsiyesinde bulunan Canepa, Paris Ile de France bünyesinde önemli hedefler olduğunu, 70 bin konutun inşa edilmesinin hedeflendiğini, bunların çevresinde farklı kamu binaları ve komplekslerin de olabileceğini belirterek, Bunlar da milyar dolarlık altayı yatırımları gerektiriyor. Olağanüstü çabalar gösteriyoruz. Ulaşım konusunda 30 milyarlık avroluk bir bütçeden bahsediyoruz. Şu anda var olan ulaşım yapısını geliştirmek için 6 milyar avroluk başka bir proje daha var'' şeklinde konuştu.
     Toplantıda konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral de Türk ve Fransız işadamları için önemli ortaklık imkanlarının mevcut olduğunu belirterek, ''Bizim Fransa ile aramızdaki karşılıklı ticaret hacmi 12 milyar Avro'yu aştı. Ancak bu rakam iki ülke arasındaki potansiyelin altında. Umuyoruz ki bu fırsatları çok daha iyi değerlendireceğiz. Türk işadamları çok aktifler. Dünyanın birçok yerinde hem ticaret yapıyorlar, hem de yatırımlar yapıyorlar. Biz Fransızlarla daha yakın görüşerek, daha yakın tanışarak, hem Türkiye'deki hem Fransa'daki, hem de dünyadaki fırsatları beraber değerlendirebilir diye düşünüyoruz'' dedi.
     Meral, sözlerine şöyle devam etti;
     ''Yüksek risk alma yeteneği, zor şartlarda iş yapmak becerisi ile Türkler şu anda dünyada etkin müteşebbisler arasında yer alıyor. Bunu Fransa'nın da teknolojisini, birikimin ile birleştirirsek, gerçekten güzel işbirlikleri çıkacağına biz inanıyoruz. İşadamlarımızı Fransa'daki fırsatları daha yakından izlemeye davet ediyoruz. Fransa'daki iş imkanlarını yerinde görmeniz lazım. Aynı zamanda Fransa'nın çok geniş oteller zincirleri var. Bunların Türkiye'nin diğer şehirlerinde de genişleme düşünceleri, niyetleri var.''
     Toplantıda konuşan Paris Ile de France Capitale Economique Başkanı Pierre Simon, ''Avrupa'da ekonomik büyüme ortada. Şu an güncel ekonomik durum ne olursa olsun, sizin için önemli bir an. Fransa'ya, Büyük Paris projesine gelmek için önemli fırsatlar var. İstanbul şu an dünyada yatırım yapılan şehirler arasında TOP-20'lerde. Zannediyorum 16.sırada. Birkaç yıl öncesinde böyle bir konuma sahip değildi. Çok büyük gelişmeler oldu'' ifadelerini kullandı.
     İstanbul'un küresel bir İslami finans merkezi haline gelme yolunda olduğunu belirten Simone, ''Geçen sene İslami finansman konusunda bir benchmarking çalışması yapıldı. Dünya üzerindeki büyük metropollerin konumuna bakıldı. Gördük ki, İstanbul gelişmekte olan şehirler içerisinde İslami finans klasmanında birinci sırada yer alıyor'' dedi.
     Toplantıda Türk ve Fransız işadamlarına seslenen (FEDIF) Başkanı Nevzat Ceylan da Türk ve Fransız işadamlarının birlikte hareket edebilecekleri son derece cazip projeler olduğunu belirterek, ''Türkiye'deki müteşebbislerin Fransa'ya gelerek yatırım ve ticaret yapmalarına şiddetle ihtiyaç var'' ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER