ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 12:16

Fransa’nın Türkiye’deki pazar payı geriledi


Fransız Kalkınma Ajansı (Ubifrance), Fransız şirketlerinin Türkiye’deki pazar payının 2012’nin ilk 10 ayında yüzde 3,6 gerilediğini kaydetti.

Le Figaro gazetesinin haberine göre 2011 yılında yüzde 7,1’e varan ihracat artışı, 2012'de yüzde 3 ile sınırlı kaldı. İki ülke arasındaki ticaret hacmi, bu yılın ilk 9 ayında 9,5 milyar euroya ulaştı. Fransız Kalkınma Ajansının Genel Müdürü Eric Fajole, “Bu rakamın ardında Fransızlara karşı bir tepki aramamalı.” dedi.

Sarkozy döneminde özellikle sözde soykırım tasarıları sebebiyle iki ülkenin diplomatik ilişkilerindeki soğuma, Fransız şirketleri için olumsuz bir tablo çizdi. Boğaziçi Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunun Eş Başkanı Henri de Castries, "iki ülkenin muhakkak konuşması ve birbirini anlaması gerektiğini” ifade etti. İki ülkenin ilk ticari anlaşmalarını 1526’da imzalamış olmasına rağmen bugün Türkiye’de Fransız firmalarına kıyasla 5 kat daha fazla Alman firması bulunuyor. Fransız Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq’in Ocak ayında Türkiye’ye yapacağı ziyaret ve Cumhurbaşkanı François Hollande’ın 2013’te beklenen ziyaretinin diplomatik ilişkileri pekiştireceği umuluyor.

FRANSIZ İŞADAMLARI "TARİHİ TARİHÇİLERE BIRAKALIM" DİYOR

Fransız Kalkınma Ajansı, Haziran ayında İstanbul’da düzenlenecek olan Futuralia Forumu’na kalabalık bir iş adamı heyetini getirmeyi planlıyor. Fransızlar, Türkiye’nin 2023 için öngördüğü büyük projelerde aslan payını alabilmek için mücadeleye hazırlanıyor. Fransa Odalar Birliği Başkanı Andre Marcon yakın zamanda gittiği Türkiye’nin “büyük bir potansiyele sahip ancak burada çok tanınmayan bir ülke” olduğunu belirterek, “Tarihi tarihçilere bırakalım.” ifadelerini kullandı. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER