ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 18:30

Fitch'ten bir müjde daha!

Fitchten bir müjde daha!

Türkiye'nin kredi notunu yükselten Fitch Ratings'ten bu kez de TOKİ'ye müjdeli haber geldi. İşte detaylar...


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)’nın uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu artırdı.

Ayrıca TOKİ’nin yerel para kredi notunu ise BB’den BBB’ye yükseltti. Fitch Ratings aynı zamanda TOKİ’nin uzun vadeli ulusal kredi notunu da ‘AA+(tur)’dan ‘AAA(tur)’a çıkardı. Tüm kredi notlarının görünümünü durağan olarak belirlendi.

Fitch Rating, Türkiye'nin kredi notunu geçen hafta yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmişti. Türkiye'nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu BB+'dan BBB-'ye yükseltmiş, yerel para cinsinden kredi notunu BB+'dan BBB'ye çıkarmıştı. Fitch, kredi notunun görünümünü 'Durağan' olarak açıklamıştı.

kredi derecelendirme kuruluşu, not artırımının Türkiye'nin kısa vadeli makro finansal risklerinin, ekonominin yumuşak bir inişe doğru gitmesine bağlı olarak azalmasını, ılımlı ve azalan kamu borç yükünü, güçlü bankacılık sisteminin, olumlu orta vadeli büyüme görünümünü ve göreceli olarak varlıklı olmasını yansıttığını vurgulamıştı. Fitch ayrıca Türk ekonomisinin daralan cari işlemler açığı ve düşük enflasyon ile sürdürülebilir büyüme oranına dönme yolunda ilerlediğine inandığını bildirmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER