ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 22:12

Fitch, 7 Türk bankası için kredi notu

Fitch, 7 Türk bankası için kredi notu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 7 Türk bankası üzerinde çeşitli değerlendirme işlemleri yaptı.


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 7 Türk bankası üzerinde yaptığı çeşitli değerlendirmelere ilişkin raporunu resmi internet sitesinde yayınladı. Raporda, Arap Türk Bankası (A&T Bank), BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası, Tekstil Bankası ve Turkland Bank'ın kredi notları teyit edildi.

Fitch, Anadolubank'ın finansal kapasite notunu "bb+"dan "bb"ye düşürdü. Açıklamada bunun sonucu olarak bankanın uzun vadeli temerrüt derecelendirmesinin "BB+" dan "BB"ye ve uzun vadeli kredi notunun "AA"dan "AA-"ye düşürüldüğü bildirildi.

Alternatifbank'ın "bb" olan finansal kapasite notunun "b+"ya düşürüldüğü belirtilen açıklamada, bu durumun bankanın uzun vadeli temerrüt derecelendirmesi ve uzun vadeli kredi notu üzerinde etki oluşturmadığı kaydedildi.
Ayrıca Fitch, Şekerbank'ın uzun dönem kredi notu görünümünü ve uzun vadeli temerrüt derecelendirmesini "durağan"dan "negatif"e çevirdi.

Açıklamada, "Bankaların çalışma koşulları, 2014 yılından bu güne kadar keskin faiz oranları hareketleri ve ağustos ayında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yarattığı siyasi baskının etkisiyle dalgalı bir biçimde gerçekleşti" ifadelerine yer verildi.

Bankaların 2014 yılı birinci çeyreğinde ekonomik büyümelerinin güçlü olduğu vurgulanan açıklamada, fakat bankalara olan güvenin ağır ilerlediği ve kredi büyümesinin Anadolubank haricindeki diğer 6 bankada yavaş seyrettiği de aktarıldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER