ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 13:50

‘Fıstık fiyatları helvanın tadını bozdu‘

Fıstık fiyatları helvanın tadını bozdu


Yeşil fıstığın ardından helvalık kırmızı iç fıstık fiyatlarının da artması tatlı sektöründe tepki ile karşılandı. Susam ve fıstık fiyatlarının tırmandığını anlatan Seyidoğlu Genel Müdürü Mehmet Göksu, bu durumun helvanın tadını bozduğunu vurguladı. “Merdiven altının adedi artmaya başladı. Helvada, lokumda uygun fiyatlı ama sıhhatsiz hammadde kullanan firmalar türedi. İvedilikle tedbirlerin alınması, fiyatların dengelenmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Göksu, “Tatlı sektörü şu anda stokçuların ve spekülatörlerin elinde oyuncağa döndü. Astronomik fiyat artışları bir tülü önlenemiyor. İlgili merciler, gerekli müdahaleleri yapmazsa halk tatlı yiyemez hale gelecek. Seyidoğlu olarak fıstıklı helva ve lokum üretimini indireceğiz. Fıstık yerine fındık ve cevize ağırlık vermeye başladık.” dedi.

Antep fıstığı fiyatlarının bu sene mahsul döneminin hemen ardından tırmandığını aktaran Göksu, şunları kaydetti:

“Geçen aylarda ilk fiyat artışlarına tanık olduk. 25 TL olan kırmızı iç fıstık 45 TL’yi bulmuştu. Bu hafta yeniden artarak 65 TL’yi gördü. Bu sene rekoltenin gerilemesini bahane eden tüccarlar üreticiden malı toplayıp stokladılar ve fiyat tavana vurdu. Sektör temsilcileri durumu ilgili mercilere anlattı. Gaziantep‘te toplantılar yaptılar. Bu sırada fiyatlar 45 lirada dengelendi ama bu konuya eğilinmedi ve fiyatlar yeniden artmaya başladı. Şu anda kırmızı iç fıstık 65 lirayı buldu. Sektörde hiç olmadığı kadar bir belirsizlik var. Sezonun en yoğun olduğu dönemde karşı karşıya kalınan sorunlar, şirketleri kapanma noktasına getirdi. Sektörde üreticiler fıstık yerine ceviz, badem ve fındık gibi ikame ürünlere yöneliyor. Fakat bu yöneliş de ceviz ve fındık fiyatlarını artırıyor. Şu anda Suriye ve İran’dan kaçak fıstık girmeye başladı. Bakanlık ithalatın önünü açmazsa sektörü daha güç günler bekliyor.”


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER