ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Şubat 2014 Cuma 15:36

Fıstığın kilosu 90 liraya ulaştı, baklavacının tadı kaçtı!


Baklavalarda kullanılan Antepfıstığının kilosu 90 liraya yükseldi. Adana’da bazı tatlıcılar fıstıklı baklavayı bırakıp cevizliye yönelirken, bazıları da ürün yelpazesini genişletip fıstıklı baklavadaki zararlarını bu şekilde kapatmayı hedefliyor.

Geçen yılın eylül ayında kilogramı 42 liradan piyasaya giren baklavacıların kullandığı iç Antepfıstığının kilosu 5 ayda yüzde 100’den fazla arttı. Kilosu bugün 90 liradan satılan Antepfıstığında “spekülasyon mu yapılıyor” soruları akıllara gelirken baklava üreticileri, her ay farklı fiyat uygulamalarının müşterileri kaçıracağından endişe ediyor.

Piyasaya çıktığı günden bu yana her ay 10 lira zamlanıp 90 liraya ulaşan iç Antepfıstığı fiyatının kaç liraya ulaşacağını bilemediklerini söyleyen baklava üreticileri, kara kara düşünüyor. Ürettiği kendine has baklava ile adını duyuran Tatlıcı Köse’nin sahibi Veli Karahan, eylül ayında birinci sınıf fıstığın kilogram fiyatının 42 ile 45 lira arasında değişmesine rağmen aradan geçen 5 ayda aynı fıstığın kilogramının 90 TL’yi bulduğunu söyledi. Müşterilerine her ay farklı fiyatla baklava satmalarının mümkün olmadığını anlatan Karahan, fıstıklı baklavayı 9. aydan bu yana 24 lira olarak belirledikleri fiyattan sattıklarını söyledi. Karahan, “Fıstığa yapılan zam gibi her ay baklavaya zam yapsak müşteri kaçar. Kaliteden ödün vermeden, ürün çeşidimizi zenginleştirerek bu dönemini atlatmayı umuyoruz. Şu anda cepten yiyoruz, kar oranlarından oluyoruz.” diye konuştu.

Karahan, bazı tatlıcıların cevizli ve fındıklı baklaya yöneldiklerini kendilerinin de şu an için müşterilerine ikram için bu yolu denediklerini bildirdi. Karahan, fıstık fiyatlarında yaşanan değişikliği anlamakta zorlandığını ifade ederek, “2012’de 140 bin ton fıstık rekoltesi geçen yıl 40 bin tona ulaşmış. Dışarı gitse bile 100 bin tonluk fıstık nerede?” diye sordu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER