ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Ocak 2014 Cumartesi 15:15

Fiskobirlik Mali Genel Kurulu


Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, "FİSKOBİRLİK'i devraldığımızda 170 milyon lira borç vardı, şu anda 16 milyon lira üreticiye, 14 milyon civarında da bir kısım yerlere borcumuz var, aslında şu anda istesek onu da ödeyebilecek durumdayız" dedi.
Bayraktar, Entegre Fındık İşleme Tesisi (EFİT) AŞ toplantı salonunda gerçekleşen 2012-2013 Yılı Olağan Mali Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, FİSKOBİRLİK'in, Türkiye'deki kurumların en önemli yeri neresiyse oraya çıkacağını söyledi.
Bu durumun gerçekleşeceğinin, birliğin bilançosu izlendiğinde görüldüğünü ifade eden Bayraktar, "Cari gider anlamında mevcut yapımızı biraz daha geliştirebilirsek aslında bütün cari giderlerimizi bütün faaliyetlerimiz karşılayacak noktaya gelecek, böyle bir durumdayız" dedi.
Bayraktar, kamuoyunda "bu yönetim ne yaptı, geldi sattı, savdı gitti" algısı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
"Evet sattık doğru ama o 150 milyon lira mal varlığını satmasaydık, 2010'un ocak ayında bu dönemlerde bütün varlığımız icra ile satışa çıkmıştı. Peki sattık da ne ödedik, o da önemli. 150 milyon lira satmışız ama ödememiz 300 milyon lira. Sattık ama iki katı ödeme yapmışız. FİSKOBİRLİK'i devraldığımızda 170 milyon lira borç vardı, şu anda 16 milyon lira üreticiye, 14 milyon civarında da bir kısım yerlere borcumuz var, aslında şu anda istesek onu da ödeyebilecek durumdayız. Bir kısım meseleler parayla gitmek zorunda ki gelecek umudumuz devam etsin."
- "EFİT AŞ daha da geliştirilecek"
EFİT AŞ'nin 2011 yılında 6 milyon lira zararı olduğunu hatırlatan Bayraktar, "Normal işletmenin 3 katı insan çalışıyor, eşdeğer işletmede çalışanın 3 katı maaş alıyor ve eşdeğer işletmede işi olunca çalışıyor. Buna bir çekidüzen vermek gerekiyordu. Gelinen durumda çalışanın da daha fazla çalıştığı, kurumun da daha fazla gelir elde ettiği hale geliyor" diye konuştu.
Bayraktar, EFİT AŞ'de yapılacak daha fazla işler olduğunu vurguladı.
Tesisin şekerli gıdalar anlamında, çikolata anlamında ciddi bir araştırma içerisinde olduğunu dile getiren Bayraktar, "Vitrin görevini görecek birtakım mağaza açmayı da planlıyoruz. Tesisimiz iyi gidiyor, sıkıntılarımız yok mu var ama gidişatımız iyi" ifadelerini kullandı.
- "Dünyadaki fındık tekelleri Türkiye'deki suyu bulandırıyor"
Bayraktar, fındığı Türkiye'nin yönetemediğini ve fındıkla ilgili dünyada tekel olan biri iki kadar güç olduğunu belirterek, "O tekeller Türkiye'de her dönem suyu bulandırıp balığı büyük avlıyorlar, temel sorun bu" dedi.
170 delegenin 110'unun katıldığı genel kurulda 2012-2013 yılı denetim, gelir gider, bütçe raporları okundu, daha sonra ise genel kurul maddeleri oylamaya sunuldu ve delegeler tarafından kabul edildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER