ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2014 Çarşamba 13:17

Fındıkta yüksek fiyat

Fındıkta yüksek fiyat

Fındıkta fiyatların yükselmesi dış ticareti olumsuz etkileyebilir


Sakarya Ticaret Borsası (STB) Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Mete, fındık üreticilerinin 9-10 liralık fiyat bandından memnun kalacağını belirterek, fiyatın yüksek olmasının İtalya ve Gürcistan'ın işine yarayacağını bildirdi.

Mete, yaptığı yazılı açıklamada, fındıkta yeni sezona rekolte tartışmalarıyla girildiğini belirterek, "Ziraat odaları, ihracatçı birlikleri, FİSKOBİRLİK, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan rekolte verileri arasındaki yüzde 30'luk farkl, üreticiler, tüccarlar ve ihracatçıların kafasının karışmasına neden oluyor. Rekolte tahmin çalışmalarında bulunan kurumların bir araya gelip ortak bilimsel metotlar kullanarak veri üretmeleri gerekiyor" ifadesini kullandı.

Rekolte fiyatlarındaki tahminlerin spekülasyonlara yol açtığını vurgulayan Mete, kaosun beklenti yarattığını, bunun da her kesime zarar verdiğini savundu.

Mete, Karadeniz'deki don olaylarının etkisiyle fındık fiyatının 6 liradan yüzde 40-50'lik artışla 8 liraya kadar yükseldiğine dikkati çekerek, şu bilgiyi paylaştı:

"Üretici, 9-10 liralık fiyat bandından memnun olacaktır. Fındık fiyatının çok yüksek olması, rakiplerimiz İtalya ve Gürcistan'ın işine yarayacaktır. Tahmini rekolte 500 bin ton civarında beklenirken, bir de fiyatların yükselmesi dış ticareti olumsuz etkiler. Sakarya'da fındık hasadı yaklaşık 15 gün sonra başlayacak, zor bir sezon için kendimizi hazırlamalıyız. Üreticimizden istikrarlı bir piyasanın sağlanması için isteğimiz mallarını ihtiyaçları kadar pazara indirirlerse 9-10 liralık fiyat bandını korumuş olurlar."

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER