ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Ekim 2014 Pazartesi 15:58

Fındık üreticilerinin beklentisi 20 TL ama...

Fındık üreticilerinin beklentisi 20 TL ama...

Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, fındık fiyatının yılbaşına kadar 14-14,5 lira seviyelerinde seyredeceğini tahmin ettiklerini söyledi.


Keskin, ağustos ayında sezona 10 liradan başlayan fındık fiyatının eylül ayı sonlarında 14,5 lira seviyesini gördüğünü belirtti.

Ekim ayı ile fındık fiyatının rayına oturduğuna işaret eden Keskin, fiyatın günlerdir 14,4 lira olduğunu vurguladı.

Keskin, "Fındık fiyatında ağustos ve eylül aylarındaki hızlı artış eğilimi, ekim ayıyla yerini durağanlığa bıraktı. Yılbaşına kadar fındık fiyatının 14-14,5 lira seviyelerinde seyredeceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Yılbaşına kadar fındık fiyatındaki durağanlığın sürmesini beklediklerini ifade eden Keskin, şöyle konuştu:

"Üreticinin elindeki ürünün büyük kısmı pazara inmiş durumda. Elinde fındığı bulunan üretici de zaten fiyatın daha da yükseleceğine inandığı için pazara getirmiyor. Durum böyle olunca serbest piyasada hareketlilik yaşanmıyor. Fındık fiyatının 14-14,5 lira bandında seyredeceği yönünde tahminimiz var."

Keskin, fındık üreticilerinin 20 lira fiyat beklentisi bulunduğunu ancak yılbaşından bu fiyatın serbest piyasada oluşmasının zor göründüğünü vurguladı.

- "Yüksek fiyat yarardan çok zarar getirir"

Giresun Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Mustafa Demirci ise yüksek fiyat nedeniyle iç ve dış pazarda alıcıların ihtiyaç duymadıkça fındık alımı yapmadığını anlattı.

Fındık piyasasındaki durağanlığın bundan kaynaklandığını belirten Demirci, şunları kaydetti:

"İç ve dış pazarda yüksek fiyat nedeniyle sıkıntı yaşanıyor. Özellikle yabancı alıcı, Türk fındığından uzak durmakta. Geçen yıla oranla ihraç edilen fındıkta yüzde 40 azalma var. Fiyat yükselmeye devam ederse azalma devam edecektir. Yüksek fiyat, Türk ekonomisi ve fındık üreticisine yarardan çok zarar getirmektedir."

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER