ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 13:05

"Fındık tehdit altında, bahçelerinizi sigortalatın"


 Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Giresun Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu, Karadeniz'de ocak ve şubat aylarında hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini, bu nedenle 2013 ürünü fındığın büyük tehdit altında olduğunu söyledi. Yaşaroğlu, üreticileri, iklim değişikliğine karşı, bahçelerini 5 Mart’a kadar sigortalamaları hususunda uyardı.

TARSİM Giresun Bölge Müdürü Yaşaroğlu, sıcaklık nedeniyle fındık bahçelerinde 2013 ürünü fındığın erken uyanabileceğini ifade ederek, "Geçmiş yıllarda bu durumlar yaşanmış ve fındık ürünleri zarar görmüştü. Aslında fındık başta olmak üzere, tüm meyvelerde erken uyanmaya bağlı olarak yapraklanmanın başlama riski giderek artmakta. Üreticilerimizin geçmiş yıllardaki yaşadığı acı tecrübeler doğrultusunda, ilkbaharda, muhtemel don hasarlarında önemli ürün kayıplarına zemin hazırlamakta. Tarımsal üretimin gerçekleştirildiği çok büyük alanlarda ve eğimlerin çok olduğu coğrafyalarda, ürünleri don hasarından koruma imkanı da çok kısıtlı olmakta. Bu nedenle, fındık üreticilerimizin; olası don riskinin yanı sıra dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan, sel ve su baskını risklerine karşı da zaman kaybetmeden sigorta yaptırmalarını öneriyoruz.” dedi.

Düzenlenen poliçeler, 10 gün sonra geçerlilik kazandığı için üreticilerin 5 Mart tarihini beklememeleri gerektiğinin altını çizen Yaşaroğlu, şöyle dedi: “Üreticilerimiz, sigorta yaptırmak için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine başvurarak, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt yaptırmalarını veya kayıtlarını güncellemelerinin ardından, yetkili sigorta acentelerine başvurmaları gerekiyor. Tarım sigortalarında, poliçe toplam primini oluşturan dolu paket priminin yarısı, don riski priminin üçte ikisi devlet tarafından karşılanmakta. Ayrıca, ilk defa sigorta yaptıran üreticiler de tarife primleri üzerinden yüzde 5, aynı parselde veya işletmede, hasarsız geçen bir dönemi takip eden yeni üretim döneminde sigorta yaptırılması durumunda yüzde 10, poliçe prim tutarının tamamının peşin ödenmesi durumunda ise yüzde 5 indirim uygulanmakta.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER