ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 13:25

Filistinli gümrükçüleri Türkiye eğitecek


Türkiye, Filistinli gümrük çalışanlarına eğitim verecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ziya Altunyaldız ile Filistin adına Gümrük İdaresi Başkanı Ahmad Alhelo, iki ülke arasında gümrük alanındaki ‘Karşılıklı İdari Yardımlaşma Anlaşması’nı imzaladı. Müsteşar Ziya Altunyıldız törende yaptığı konuşmada, iki ülke arasında 2004 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması ile ticaretin geliştiğini belirterek, “Söz konusu anlaşmanın da etkisiyle 2005 yılından bu yana iki ülke diş ticaret hacmi artış kaydetmektedir. Dünya Ticaret Örgütünün istatistiklerine baktığımızda 2011 yılında Türkiye 49 milyon dolar ile Filistin’in ithalatında 4. sırada yer aldığını, yine aynı dönemde ülkemizin Filistin’in ihracatında 16. sırada yer aldığını görmekteyiz.” dedi.

Türkiye’den Filistin’e yapılan ihracatın 2012 yılında bir önceki yıla göre yüzde 28 arttığı bilgisini veren Altunyıldız, “İthalat ise yüzde 71 oranında artarak 463 bin dolar olarak gerçekleşti. İdarelerimiz arasında yapılacak istişareler neticesinde Filistin Gümrük İdaresi’nin ihtiyaçları belirlenerek, başta eğitim alanında olmak üzere Filistin Gümrük İdaresi’nin kapasitesinin geliştirilmesine yönelik olarak bakanlığımızca gerekli desteği verebileceğimizi özellikle belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

Filistin Gümrük İdaresi Başkanı Ahmad Alhelo da Filistin’e gösterilen ekonomik ve siyasi katkılardan dolayı Türkiye’ye teşekkür etti. Alhelo, “Bu imzanın sebebi Türkiye’ye sonsuz inancımız olduğundan dolayıdır. Türkiye’ye yapılan yardımları gerçek şekilde dile getiriyor. Türkiye’nin sınır kapılarında Filistinli personele eğittiler. Üç ana merkez inşaatını yaptılar ve binaları malzeme cihazlarla donattılar. Filistin geçiş kapılarında tam kontrol sağlayamıyoruz. Gümrük açısından birçok sıkıntı ile karşılaşıyor. İsrail tarafı zorluklar çıkarıyor.” açıklamasını yaptı.

İmzaların atılmasının ardından Türkiye tarafı Filistinli heyete üzerinde ‘Allah’ lafzı yazan gümüş süs eşyası hediye etti. Filistin heyeti ise Mescid-i Aksa süslemeli plaket takdim etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER