ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 10:38

Filipinli işadamları Kahramanmaraş’ta sanayi tesislerini gezdi

Filipinli işadamları Kahramanmaraşta sanayi tesislerini gezdi


Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü zirvesine katılan Filipinli İşadamları, Kahramanmaraş’taki sanayi tesislerini gezdi.

Kahramanmaraş Belediyesi ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nı (KMTSO) ziyaret eden Filipinli heyet, tekstil, mobilya, çelik tencere ve gıda üretimi yapan fabrikalarda incelemelerde bulundu. Yerli üreticilerle fikir alış verişinde bulunan konuk işadamları, Kahramanmaraşlı üreticileri ülkelerine davet etti.

Geziden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Filipinler Ticaret Odası Başkanı Carmel Guadalupa Salvador, İstanbul'da yaşanan Gezi Parkı olaylarıyla ilgili yanlış bilgilendirildiklerini anlattı. Ülkelerindeyken olayları televizyondan izlediklerinde, İstanbul'u çok tehlikeli bir yer olarak gördüklerini ifade eden Salvador, “Biz gelmeden önce çok korkmuştuk. Türkiye’nin tehlikeli bir yer olduğunu düşünmüştük. Ancak geldiğimizde olayların göründüğü gibi olmadığını gözlemledik. Burada göründüğü gibi bir durum söz konusu değil. Herkes barışçıl.” dedi.

TUSKON’un daveti üzerine burada bulunduklarını da aktaran Salvador, Türkiye’nin en çok eğitim sistemini beğendiklerini kaydetti.
Salvador, “Filipin’in farklı bölgelerden bir gurup oluşturarak buraya geldik. Özellikle inşaat sektörüyle ilgili işadamlarıyla bir araya geliyoruz. Biz Türkiye’deki ticaret potansiyeline bakıyoruz. Buradaki bazı ürünleri ülkemize ihraç etmek istiyoruz. Aynı zamanda eğitiminiz çok ileri seviyede. Biz bu eğitim sisteminden de yararlanmak istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kahramanmaraş Lider İşadamları Derneği (KALİDA) Genel Sekreteri Mahir Keçe ise TUSKON’un 130 ülkeden, bin 400 iş adamını İstanbul’da buluşturduğunu hatırlattı. KALİDA üyesi işadamlarının bu buluşmaya katıldığını belirten Keçe, “Bu gün bizi ziyarete gelen Filipinli işadamlarına şehrimizin ekonomik yapısıyla ilgili bilgiler veriyoruz. Görüşmelerde Kahramanmaraş ile Filipinler arasında ne gibi ticari faaliyetler yürütülebileceği konuşuldu. Misafirlerimize fabrika ve imalathaneleri gezdirerek ürünlerimizin tanıtımı yapılıyor. Bu gezide şehrimizin tarihi turistik yerleri de gezilerek, ilimizin tanıtımına katkı sağlıyoruz” diye konuştu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER