ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2013 Cuma 07:14

FED'in toplantı tutanakları yayınlandı


ABD Merkez Bankası'nın (FED) geçen ayki toplantısının tutanaklarına göre, FED üyeleri, bankanın ABD ekonomisini desteklemek için tahvil alımına devam etme planına geniş ölçüde destek verirken, uzun vadeli faiz oranlarını düşürmek için tahvil alımına ne kadar süre devam edilmesi gerektiği konusunda ise arada görüş ayrılıkları ortaya çıktı.
     FED'in 11-12 Aralık'ta düzenlediği ve ucu açık şekilde her ay toplam 85 milyar dolarlık Hazine ve mortgage (tutsat) tahvili alımını onayladığı son toplantısının tutanakları yayınlandı.
     Buna göre, bazı üyeler tahvil alımına 2013 yılı sonuna kadar ihtiyaç olduğu yönünde görüş bildirirken, bazıları ise alımların 2013 yılı sonundan önce yavaşlatılması ya da durdurulması gerektiğini savundu. Bu grup, FED'in çok fazla tahvil almasının ekonomiyi istikrarsızlaştırabileceği yönünde kaygı dile getirdi.
     FED, Aralık'taki toplantısında, ülkedeki işsizlik oranları yüzde 6,5'e düşene kadar kısa vadeli faiz oranlarını sıfıra yakın tutma politikasına devam etme kararı da almıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER