ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2014 Çarşamba 11:20

Fed'in tahtı sallanıyor

Fedin tahtı sallanıyor

Küresel ekonomik dengede aktörlerin sahip olduğu ağırlık değişebilir.


ABN AMRO Makro ve Finansal Piyasalar Başkanı Nick Kounis, Japonya Merkez Bankası (BoJ) ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) parasal genişleme hamlesinin, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tahvil alımlarını sonlandırmasından kaynaklanan olumsuz etkileri telafi edebileceğini kaydetti.

Kounis, BoJ'un yıllık 60-70 trilyon Yen düzeyinde bulunan parasal taban artırma hedefini yıllık 80 trilyon Yen'e yükseltmesinin önemli bir adım olduğunu ifade etti.

BoJ ve ECB'nin parasal genişlemeden kaynaklanabilecek toplam bilanço genişlemesinin Fed'in bilanço genişlemesini aşabileceğini dile getiren Kounis, devam edecek olan destekleyici para politikalarının da yatırımcı güveni için destekleyici olabileceğini aktardı.

Küresel büyümenin de ABD kaynaklı devam edeceğini, Japonya ve Avro Bölgesi ülkelerinin küresel talebi desteklemek için attığı adımların olumlu gelişmeler olduğuna işaret eden Kounis, BoJ ve ECB'nin parasal genişleme hamlesinin, Fed'in tahvil alımlarını sonlandırmasından kaynaklanan olumsuz etkileri telafi edebileceğini vurguladı.

Kounis, küresel piyasaların Fed'in faiz artırımına yönelik endişeleri taşıdığını ancak BoJ ve ECB'nin parasal genişlemeye yönelik hamlelerinin finansal piyasalar tarafından iyi fiyatlandığını söyledi.

BoJ'un parasal taban artırma hedefini yıllık 80 trilyon yene yükseltmesinin küresel likidite akışının sona ermeyeceği anlamına geldiğini anlatan Kounis, ECB'nin yaptığı teminatlı tahvil alımını da hatırlattı.

Kounis, BoJ'un kararının Japonya'dan başka ülkelere fon akışını sağlayacağını ifade etti.


"ECB, 2015'in 2. çeyreğinden önce tam anlamıyla parasal genişleme yapmayacak"


ING Group Avro Bölgesi Başekonomisti Peter Vanden-Houte ise ECB'nin tam anlamıyla parasal genişlemeye gitmesinin daha kesinlik kazanmadığını çünkü konunun politik anlamda hassasiyet taşıdığını bildirdi.

ECB'nin 2015 yılının 2. çeyreğinden önce tam anlamıyla parasal genişleme yapmayacağını aktaran Houte, ECB'nin ilk önce şirket tahvillerini satın alabileceğini dile getirdi.

Houte, ECB'nin bu haftaki toplantısında da parasal genişlemeye yönelik bir karar alma ihtimalinin az olduğuna işaret etti.

ECB'nin tam anlamıyla parasal genişleme yapması durumunda Avrupa piyasalarında kaygıların azalacağını, avro'nun ise değer kaybedeceğini anlatan Houte, parasal genişlemeyle Avro Bölgesi'nde ekonomik iyileşmenin sürdürülebilir hale getirilebileceğini ve enflasyonun daha yüksek seviyelere ulaşabileceğini sözlerine ekledi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER