ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 08:16

FED'in son toplantısının tutanakları yayımlandı


ABD Merkez Bankası'nın (FED) 17-18 Eylül'deki toplantısına dair bugün açıklanan tutanaklar, toplantıda bankanın aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarının hızında değişiklik yapmama kararının "kılpayı" alındığını ortaya koydu.
Fed'in son toplantısında tahvil alımlarında azaltmaya gitmesi beklenirken, devam kararı çıkmıştı. Tutanaklara göre, toplantıda banka üyelerinin neredeyse tamamı, tahvil alımlarının hızını azaltmadan önce ekonomik gidişata dair daha fazla veri görmeleri gerektiği düşüncesini dile getirdi. Tahvil alım programının hızını mevcut düzeyde devam ettirme kararı 1'e karşı 9 oyla alınmıştı. Ancak piyasaların beklediğinin aksine bir erteleme kararının, piyasalarda şaşkınlık yaratabileceği ihtimaline dair endişelerin ise üyelerin bu kararın alınmasında zorlandığını gösteriyor.
Toplantıda FED üyelerinin 1'i hariç tamamı, bankanın, ekonomideki ılımlı gelişmenin sürdürülebilir olabildiğine dair daha fazla kanıt görmesi gerektiği görüşünü savundu. Bunun yanında, tutanaklarda, birçok üyenin işsizlik oranlarının hala yüksek kalmasına, enflasyonun da komitenin uzun vadeli hedefinin altında seyretmesine ve Washington'daki bütçe çıkmazının olası etkilerine dikkati çektiği ve bu nedenle varlık alımlarında azaltılmaya gidilmesine sıcak bakmadığı görüldü. Ancak tutanaklara göre, üyelerin bazıları ise Fed'in varlık alımlarında değişikliğe gitmeyerek "eylemsiz kalması"nın gelecekte bankanın bir azaltma bekleyen yatırımcılarla iletişimine zarar verebileceği endişesini dile getirdi.
Tutanaklarda, "Çok sayıda üye açısından, çeşitli değerlendirmeler, toplantıda varlık alımlarının hızında değişiklik yapma kararının 'nispeten kılpayı' alınmasına neden oldu" ifadesi kullanıldı. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER