ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Temmuz 2014 Perşembe 09:23

Fed'in haziran ayı toplantısı sonrası

Fedin haziran ayı toplantısı sonrası

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 17-18 Haziran'daki Federal Açık Piyasalar Komitesi (FOMC) toplantısının tutanaklarında, ekonominin bu şekilde düzelmeye devam etmesi durumunda tahvil alımlarının ekim ayında sonlandırılabileceği belirtildi.


 Ekonomideki olumlu gelişmelerin, özellikle de işsizlik oranındaki düşüşün ve tüketici harcamalarındaki artışın altını çizen tutanaklar, ekonominin bu şekilde düzelmeye devam etmesi durumunda Fed'in tahvil alımlarını ekim ayında sonlandırabileceğine işaret etti.ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 17-18 Haziran'daki Federal Açık Piyasalar Komitesi (FOMC) toplantısı

Bu konudaki nihai karar, Komite'nin ekim ayında yapacağı toplantıda verilecek.

BD Merkez Bankası'nın (Fed) 17-18 Haziran'da düzenlediği Federal Açık Piyasalar Komitesi (FOMC) toplantısının tutanaklarına göre Komite üyeleri, ekonomide normalleşmenin sağlanmasında en büyük rolün Fed'in rezerv faizindeki düzenlemelere verilmesi yönünde görüş bildirdi.

Fed'in haziran ayı açık piyasa toplantısının tutanaklarına göre, Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri bu toplantıda da ekonomiyi normalleştirmek için izlenecek yöntemleri tartışmaya devam etti. Komite üyeleri, normalleşmenin sağlanmasında en büyük rolün Fed'in rezerv faizindeki düzenlemelere verilmesi konusunda görüş beyan etti. Üyeler, Fed'in aylık 10 milyar dolarlık azalışla 35 milyar dolara düşürülmüş olan tahvil alımlarının ekim ayında sonlandırılabileceğini belirtti. Tutanaklarda, son tahvil alımının 15 milyar dolarlık tek bir işlem olarak gerçekleştirilebileceği görüldü. Bu kararın, ekonomideki olumlu gelişmeler doğrultusunda alındığı ifade edildi.
Faiz oranlarının ne zaman artırılmaya başlanacağı konusunda yeni bir açıklamanın yer almadığı tutanaklarda, finansal şartların ekonomiyi desteklediğine dikkat çekildi. FOMC üyelerinin yatırımcıların gerekli riskleri alıp almadığı konusunu tartıştıkları da kaydedildi.

ABD borsaları yükselişe geçti

ABD borsaları, FOMC toplantı tutanaklarının yayımlanmasının ardından yükselişe geçti. Tutanaklardaki ifadeler piyasalarda genel olarak olumlu karşılandı. Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı yaklaşık 10 dolar yükseldi. Dolar karşısında güçlenen TL'nin değeri de son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı.


 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER