ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Temmuz 2014 Perşembe 13:59

Faruk Çelik: Esnaflıktan ayrılanların borcu ve hizmet süresi dondurulmalı

Faruk Çelik: Esnaflıktan ayrılanların borcu ve hizmet süresi dondurulmalı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, "Esnaflıktan ayrılanların borçlarının ve hizmet sürelerinin dondurulması gerekiyor. Bu vatandaşların sağlıktan yararlanma imkanı sağlanmalı" dedi.


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda "Torba Kanun Tasarı"nın görüşmeleri sürüyor.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, esnaflığı bırakanların Bağ-Kur'luların borçlarının dondurulmasının en doğru seçenek olduğunu kaydetti.

1 milyon 330 bin civarında esnafın ne kadarının esnaflıktan ayrıldığına ilişkin net bir rakam olmadığını ifade eden Çelik, "Bunu arkadaşlar çalışıyorlar. Artık esnaf olmayıp ayrılanların borçlarının ve hizmet sürelerinin dondurulması gerekiyor, bu vatandaşlara sağlıktan yararlanma imkanı sağlanmalı. Bunun mutlaka çözmemiz gereken bir sorun alanı olduğunu ifade ediyorum" diye konuştu.

Torba yasa ile ilgili ülkenin, milletin yaranına olan hiçbir konunun muhalefet tarafından engellenmeyeceği inancı içinde olduklarını ifade eden Çelik, "Ancak toplumun ihtiyaçları yanında idarenin, kamunun da ihtiyaçları var. Dönem sonlarında torba yasa maalesef bir gelenek haline geldi. Farklı kanunlarda düzenlemeler, tümüyle ihtiyaçlardan kaynaklanan düzenlemelerdir. Kendi bünyelerinde, kendi yasalarında, değişikliğin dönem içinde gerçekleşmesi temennimizdir" dedi.

HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, esnaflıktan ayrılanlarla ilgili düzenlemeye ilişkin önergenin dün reddedildiğini belirterek, bu önergenin tekriri müzakere yoluyla yeniden ele alınması için önerge verdi. CHP ve MHP milletvekillerinden de bu önergeye destek geldi.

Yeniden söz alan Çelik, "Bağ-Kur esnafı, esnaflıktan ayrılmış, prim borcu var. Bu prim borcunu ödemeyemediği için esnaf iki aydan sonra sağlıktan yararlanamıyor. Bu ciddi bir sorun. Bu esnafımızın prim borcunu ve hizmet süresini donduralım. Bunu Genel Kurul'da değerlendirelim" diye konuştu.

Çelik, bazı milletvekillerinin dile getirdiği, vergi kaydı olduğu halde Bağ-Kur'a kayıt yaptırmayanların farklı bir konu olduğunu söyledi.

Çelik, "Genel Kurul safhasında olabileceklerden bazı iyileştirme, sorunları çözme konusundaki irademizi sizinle paylaşmak istiyorum" dedi.

"Ülkeyi yönetiyorsanız, 76 milyonun hukukunu koruyacaksanız, attığınız adımları dengeli atacaksınız" ifadesini kullanan Çelik, sosyal güvenlik sisteminin politik alandan çıkarılması gerektiğini vurguladı.

AB ile müzakerelerde 19. faslın açılmasıyla ilgili bazı sendikaların destek olmadığını belirten Çelik, "19 faslın açılması için söz birliği, el birliği yapmamız gerekir, özellikle sendikalara sesleniyorum" diye konuştu.

Çelik, 65 yaşını dolduran, emekliliğine az süre kalmış kişilerin prim borçlarıyla ilgili çalışmanın tamamlanamadığını, bu konunun da çözülmesi gereken bir mesele olduğunu söyledi.

Zozani'nin önergesi kabul edilmedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER