ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Kasım 2014 Perşembe 19:25

Fannie Mae ve Freddie Mac yükselişte

Fannie Mae ve Freddie Mac yükselişte

ABD'nin devlet destekli konut finansmanı şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac, konut sektöründeki toparlanma sayesinde yılın üçüncü çeyreğinde de kar etti.


ABD'nin devlet destekli konut finansmanı şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac, konut sektöründeki toparlanma sayesinde yılın üçüncü çeyreğinde de kar etti.

Merkezi Washington'da bulunan Fannie Mae'in bugün açıklanan bilançosuna göre, şirketin temmuz-eylül dönemindeki karı 3,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Geçen yılın üçüncü çeyreğine ilişkin karı 8,7 milyar dolar olan şirket, bu yılın ikinci çeyreğinde ise 3,7 milyar dolar kar açıklamıştı. Fannie Mae'in karı bu sonuçla geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 55 düşmüş oldu.

Merkezi Virginia'da bulunan Freddie Mac'in üçüncü çeyrek karı ise 2,1 milyar dolar olarak açıklandı. Şirket, 2013'ün üçüncü çeyreğinde 30,5 milyar dolar kar elde etmişti.

Fannie Mae ve Freddie Mac'in karlarının geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında önemli ölçüde düşmesinin ardında ev fiyatlarının yükselmesiyle azalan konut kredileri olduğu belirtiliyor. Fannie Mae'den yapılan açıklamada ise şirketin yakın gelecekte kar etmeyi sürdüreceği kaydedildi.

Hem Fannie Mae hem de Freddie Mac, son yıllarda gösterdikleri güçlü performans sayesinde, 2008 krizinde ABD Hazine Bakanlığı'ndan aldıkları borçların tamamını geçen yıl itibarıyla geri ödeyebilmişti.

Fannie Mae ve Freddie Mac, ABD'de konut piyasasına bağlı olarak 2008'de başlayan finansal kriz sonrasında kamulaştırılırken, Hazine, zararlarını karşılayabilmeleri için bu iki şirkete toplamda 187 milyar dolar finansman sağlamıştı.

Halen ABD Hazinesi tarafından desteklenen Fannie Mae ve Freddie Mac, gelecek ay Hazine'ye sırasıyla 4 ve 2,8 milyar dolarlık kar payı ödemesi yapacak.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER