ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 16:45

Faizlerdeki düşüş devam ediyor


Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 5,43 seviyesini görerek tarihi dip seviyesine geriledi.
     Merkez Bankasının geçen Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizinde indirime gitmesinin ardından yüzde 5,50'li seviyelere kadar inen gösterge tahvilin bileşik faizinde düşüş eğilimi devam ediyor.
     Haftaya yüzde 5,56 seviyelerinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi bugün tarihin en düşük seviyesi olan yüzde 5,43'e kadar geriledi.
     Analistler, tahvil bono piyasasında Merkez Bankasının yeni faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi ile iyimser havanın etkili olacağını, enflasyon oranlarında düşüş eğilimine girilmesi durumunda ise yüzde 5,30'lu seviyelerin test edilebileceğini belirtiyor.
     Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge, Merkez Bankasının beklentiler üzerindeki faiz indirimi ve büyümeyi teşvik edici söylemleri ile yeni faiz indirimlerine kapıyı açık bırakmasıyla kısa vadeli faiz oranlarının aşağı yönlü hareketine devam ettiğinin görüldüğünü kaydederek, şunları söyledi:
     "Gösterge tahvilin bileşik faizinin yeni rekor düşük seviyeleri test ederken uzun vadeli faizlerde not artış beklentilerin giderek artması ve global düşük faiz ortamından bulduğu destekle kısa vadeli faizlerdeki düşüşe ayak uydurmakta. Böylelikle verim eğrisinin komple aşağı doğru kaydığını görmekteyiz. Faiz indirim beklentileri ve ülke notu ile ilgili olumlu beklentiler devam ettiği sürece faizlerin aşağı yönlü eğilimini koruması olası."
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER