ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 10:50

Faizler, PPK toplantısı öncesinde haftaya yatay başladı


Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi, yarın yapılacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesi faiz indirimi beklentisiyle haftaya yüzde 5,73 seviyesinden yatay başladı.
     Geçen haftanın son işlem gününde, PPK toplantısında faiz indirimine gidileceği beklentisiyle gerileyen gösterge tahvilin bileşik faizi, daha sonra gelen satışlarla günü sınırlı bir yükselişle bugün valörlü işlemlerde yüzde 5,73'ten kapatmıştı.
     AA Finans'ın PPK toplantısına ilişkin, 17 ekonomistin katılımı ile gerçekleştirdiği "AA Finans PPK Beklenti Anketi"ne katılan ekonomistlerin beklenti medyanına göre yüzde 5,50 olan politika faizinde 25 baz puan indirim bekleniyor. Ankete katılan ekonomistlerin 14'ü politika faizinde 25 baz puan, 2'si 50 baz puan indirim beklerken, 1 ekonomist ise indirim olmayacağı tahmininde bulundu.
     Ankete katılan 17 ekonomistten 9'u, MB'nin yüzde 7,50 olan borç verme faiz oranında (faiz koridorunun üst bandı) aşağı yönlü bir değişiklik beklerken, ekonomistlerden 8'i değişiklik olmayacağını belirtti. Borç verme faiz oranında değişiklik bekleyen ekonomistlerin beklentilerinin medyanı ise 50 baz puan oldu.
     Öte yandan ankete katılan 17 ekonomistten 9'u, yüzde 4,50 olan MB'nin borçlanma faiz oranında (faiz koridorunun alt bandı) indirim beklerken, 8'i değişiklik olmayacağı yönünde görüş bildirdi. Borçlanma faiz oranında değişiklik bekleyen ekonomistlerin beklentilerinin medyanı 50 baz puan olarak gerçekleşti.
     Analistler, yarın yapılacak PPK'da faiz indirimi yapılacağı beklentisinin güçlü olduğu piyasada, bugün yüzde 5,70 altına hareketlerin sınırlı olacağını ve piyasanın gün boyunca dar bir bantta hareket edeceğini düşünüyor.
     Gösterge tahvilin bileşik faizinde yüzde 5,70 seviyesinin destek olduğunu belirten analistler, 5,90 seviyesinin ise direnç konumunda olduğunu kaydediyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER