ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 22:53

"Eylemle hak aramanın demokrasiyle bağdaşır hiçbir tarafı yoktur"


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin, "Yakarak, yıkarak, döverek eylemle hak aramanın demokrasiyle bağdaşır hiçbir tarafı yoktur" dedi.

Yazıcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Toplantı Salonu'nda düzenlenen B Grubu Personel Ataması Kura Töreni öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin bir soruyu yanıtlayan Yazıcı, eylemin çok farklı amaçlara hizmet etmek için vatandaşların yönlendirildiği, manipüle edildiği bir eylem türü olduğunu ifade etti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "İstanbul sevdalısı" olduğuna dikkati çeken Yazıcı, eylemi Başbakana yapılmış büyük bir haksızlık olarak nitelendirdiğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan'ın iller arasında İstanbul'a ayrı bir hassasiyet gösterdiğini dile getiren Yazıcı, "Gerçekten gönülden bir sevdası var. İstanbul, onun belediye başkanlığı zamanında yeşille tanıştı. Dolayısıyla böyle bir İstanbul'a bakışı olan Erdoğan veya onun ekibi, İstanbul'un dokusunu, tarihi değerini azaltacak, kültürel etkinliğini bozacak bir eylem tasarlayanlara fırsat vermez" değerlendirmesinde bulundu.

Kararlı bir şekilde ülkenin değerlerini koruyarak, özellikle de insan haklarına saygı göstererek faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Bakan Yazıcı, "Fol yok yumurta yok mangalda kül bırakmayanlar var. Elbetteki mangaldaki külü dışarya savuranlar, o kül onların üzerine sinecektir" ifadesini kullandı.

Başka bir gazetecinin "Anayasanın değişmez maddelerine ilişkin yorumlarınıza açıklık getirebilir misiniz?" sorusuna

Yazıcı, şöyle yanıtladı:
"Anayasa yapma hakkı millete aittir. Millet dediğimiz bu coğrafyada yaşayan herkesin içerisinde yer aldığı bütünün ismi, ırksal bir tanım değil. Anayasa yapma hakkı milletin tekel hakkıdır, hak millete aitse, o hak tekelse, tekel olan halk sınırlanamaz, kayıtlanamaz. 'Şunları yapamazsın' diyorsanız, anayasa yapma hakkını kayıt tutuyorsunuz demektir. Peki bunu kim tutuyor? O güç kimde? 'Bunlar olamaz' dedik. Demokrasilerde herşey konuşulmalı."
Vatandaşların demokratik haklarını kullanırken, yasalara uygun davranması gerektiğine de dikkati çeken Yazıcı, "Kırmak, yakmak, dökmek bir hak değildir. Bunlar suçtur. Kamu görevlileri, kamu düzenini sağlamakla görevlidir. Bir taraftan da işlem süreçleri devam edecek" diye konuştu.

Bakan Yazıcı, sorunların sakin bir şekilde, empati yapılarak çözülmesi gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:
"Talep ne? Parkta düzenleme olmayacak mı? Düzenleme daha mı kötü? Değerlerimize daha mı aykırı? Ne isteniliyor? Bu söylensin. Ama bakıyorsunuz çok değişik gruplar kitlesel olarak insanları sürükledi. Eminim ki insanlar sakin bir şekilde düşündüklerinde yaptıklarının kime yaradığı, kime hizmet ettiğini ve ülkemize sonuç itibariyle katkı sağlamayacağını göreceklerdir. Yakarak, yıkarak, döverek, eylemle hak aramanın demokrasiyle bağdaşır hiçbir tarafı yoktur."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER