ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mayıs 2013 Cumartesi 11:39

Ev tekstilinde hedef yeni ülkelere ihracat


Ekonomik bunalımdan yara alan ABD ve Avrupa’ya ihracatı daralan ev tekstili sektörü, yeni bölgelere, ülkelere yöneliyor. Dünyanın dört bir yanında ürünlerini tanıtmaya, müşteri aramaya eğiliyor.

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Küçükçalık, ihracatta ABD ve Avrupa’nın boşluğunu Arap ülkeleri ile, Afrika ülkeleri ile doldurduklarını vurguladı. Yaşar Küçükçalık, satışlarını artırma adına faaliyetlerinin devam ettiğini de aktardı.

Havlu ve yatak örtüleri ile bilinen Sertex’in Tekstilden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İlknur Tükek Omay ise Avrupa’nın yanında bölge ülkelere ürün ihraç ettiklerini, bu aralar Amerika’da müşteri aradıklarını dillendirdi.

Ev tekstili sektörü, ihracatını artırma adına yeni ülkeleri radarına alıyor. Fuar ve forumlardan yararlanarak muhatapları ile bir araya geliyor, ürünlerini satıyor. Bu çerçevede EVTEKS İstanbul Ev Tekstili Fuarı’nda buluşan sektör aktörleri patentli havlu, yatak örtüleri ve pikelerini vitrine koyuyor. 15-19 Mayıs’ı kapsayan fuara önayak olan TETSİAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Küçükçalık, Türkiye ev tekstili sektörünün büyüklüğünün 12,5-13 milyar dolar olduğuna işaret ederken, “Bunun 5-5,5 milyarı ihracattan, 7-8 milyarı iç satıştan geliyor. 5,5 milyarı bulan ihracatın 2,5 milyar doları da bavul ticaretinden geliyor.” dedi.

Yaşar Küçükçalık, sektör adına bu senenin daha olumlu ve etkin olacağına da temas etti. 2013 ihracatının tahminen 6 milyar doları bulacağını, bunun 3 milyar dolarını bavul ticaretinin karşılayacağını bildirdi.

Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) üyeliğinin ev tekstili ihracatına olumlu katkı sunduğunu anlatan Küçükçalık, şunları kaydetti:

“Tabii formal bir faaliyet karlı olur, büyük olur. Rusya’nın DTÖ’nün üyesi olmasının ardından ticaret büyüdü. Rusyaya ihracatımız daha da arttı. Malum, sektörümüz mali bunalımın ardından ihracatta ABD ve Avrupa’nın payı daraldı. Buralardan doğan boşluğu şu aşamada Rusya’nın yanında Arap ve Afrika ülkeleri ile kapatıyor. Dünya ticareti, daha 2008 seviyelerine gelemedi. Ama bizim adımıza olumlu, iyi bir tablo var. Bu senenin ilk 4 ayında geçen senenin aynı dönemine göre ev tekstilinde yüzde 8, tekstilde yüzde 5 büyüme görüldü. Malum 2011-2012 döneminde yüzde 4-5 kaybımız oldu, umuyorum bunu da süratle telafi edeceğiz.”

EVTEKS’in önemine de değinen Küçükçalık, fuarın ihracat açılımı ve yeni müşteriler için büyük bir imkân olduğunu sözlerine ekledi.

Bini aşkın firma, 2 bine yakın markanın konuk olduğu fuara havlu, yatak örtüleri ve pikeleri ile katılan Sertex, Ar-Ge ürünlerini de takdim ediyor. Böylece ihracatını artırmayı, yeni bölgelere yaymayı temel alıyor.

Bu sene için 60 milyon Euro ihracat planladıklarını duyuran Sertex Tekstilden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İlknur Tükek Omay, patenli ürünlerini Avrupa’nın yanında Arap ve Afrika ülkelerine satış yaptıklarından belirtti. Omay, Amerika’ya eğildiklerini, bu bölgeye uygun ürünler ortaya koyduklarından söz etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER