ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 18:23

Ev tekstilcileri, 10 milyar dolarlık ihracat yapacak

Ev tekstilcileri, 10 milyar dolarlık ihracat yapacak


Bursa’da, 15-19 Mayıs 2013 tarihleri arasından düzenlenecek Evteks Fuarı öncesinde Sheraton Otel’de Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) ile Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ev sahipliğinde, ‘Ev Tekstili Sektörü ve Geleceğe Bakış’ konulu sektörel buluşması düzenlendi.

UTİB Başkanı İbrahim Burkay, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2023 hedeflerinde ev tekstili sektöründe 10 milyar dolarlık ihracat hedefi bulunduğunu söyledi. Tekstil sektörünün, Türkiye için öncelikli sektörlerden biri olduğunu kaydeden Burkay, “Sürdürülebilir kalkınma modelinin devam ettirilebilmesi tekstil sektörünü geliştirmekle mümkündür.” diye konuştu.

Türkiye’nin, giyim ve mekan tekstillerinde söz sahibi konumda olan bir ülke olduğunu ifade eden Burkay, “Teknik ve fonksiyonel tekstillerde de daha etkin bir hale gelmeliyiz. Bu anlamda da Bursa’nın bilgi birikimi, insan gücü ve makine parkı ile bu alanda yükselen bölge olacak.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin, 2023 hedeflerine ulaşması için önemli atılımlar yapması gerektiğinin altını çizen Burkay, şunları söyledi: “Tarihimizde atalarımızın başardıklarını biz neden başarmayalım? İnsan hayal etmediği sürece vizyon sahibi olamaz. Vizyonu olmayan insanın projeleri de olamaz. Projesi olmayan insan ise gideceği yönü bilemez. Bunun için en başta hayalleri gerçekleştirebileceğimize inanmak zorundayız.”

Tekstil sektörü ile sanayileşmesine başlamış olan Bursa’nın, Türkiye’nin değişen dünyada yaptığını yaparak kendisine yeni bir rol biçmesi gerektiğine vurgu yapan Burkay, şöyle devam etti: “Dünya değişirken, Türkiye kendisine bu kadar önemli hedefler koymuşken, Bursa, bunların hiçbirine duyarsız kalamaz. Sanayileşmenin başladığı bu kent geçmişten gelen kabiliyetlerini harekete geçirip, zenginleşen Türkiye’den hak ettiği payı almak zorundadır. Türkiye, 2023 yılında kendine dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer almak hedefi koydu. Şu an ilk 10 ekonomide yer alan ülkelerin hepsinde uzay ve havacılık, savunma sanayi sektörü var. Bu ülkeler ayrıca, otomotiv konusunda da önemli ülkeler. Otomotivin olduğu yerde bu sanayi kolları yeşeriyor. Türkiye’ye baktığım zaman ise bu tanıma en fazla uyan yer Bursa’dır.”

Türkiye’nin, ekonomi alanında yeni oyun kurgusu yapması gerektiğini ifade eden Burkay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mevcut oyunun iyi oyuncusu olma devri artık bitti. Bizim kendi oyunumuzu kurgulamamız gerekiyor. Bu anlamda da Bursa, artık önümüzdeki 50 yıla şekil verecek yeni oyun kurgusunu yapmak zorundadır. Bunu yaparken de tekstil sektöründe konvansiyonel tekstilden teknik ve fonksiyonel tekstile geçiş yapmak zorundadır. Biz Bursa’ya vizyon koyduk ve dedik ki Bursa 2023 yılında uzay ve havacılıkta, savunma sanayi, yüksek katma değerli tekstil ürünlerinde mutlaka dünyanın en önemli üretim merkezlerinden biri olacaktır. İşte buna hep beraber inanırsak, bu hedefleri hep beraber paylaşırsak Bursa buna kesinlikle ulaşacaktır. Biz Bursa olarak, üzerimize düşeni yapmazsak önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin belki de ilk 10 kenti arasında bile yer alamayabiliriz.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER