ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 21:21

"Euro krizinde 'en kötüyü' geride bıraktık"


Almanya Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Euro krizinin sona yaklaştığını ve gelecek yıl için krizin aşılacağı yönünde iyimser olduğunu söyledi. Bild gazetesine bir mülakat veren Schaeuble, ''İnanıyorum ki, Euro krizinde en kötüyü geride bıraktık.'' şeklinde konuştu. Yunanistan ve Fransa'ya da gönderme yapan Alman bakan, bu ülkelerin sert tasarruf önlemleri almaları gerektiğini çok iyi bildiklerini söyledi.

Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'ye göre, 2013 yılı Euro krizinde önceki yıllara göre rahatlama getirecek. Schaeuble gelişmelerin ''beklediklerinden daha olumlu geliştiğini'' belirterek Yunanistan ve Fransa gibi durumu kritik olan ülkelerin de tasarruf önlemleri almaya başladıklarını kaydetti. ''Yunanistan biliyor ki, kriz ancak reformlarla aşılabilir.'' diyen Alman bakan, Fransa'nın da reform yapması ve tasarruf tedbirleri alması gerektiğinin bilincinde olduğunu vurguladı. ''Durum beklediğimizden daha iyi, özellikle Amerika ve Asya'daki ekonomik veriler güçlü.'' şeklindeki ifadelere yer veren Hıristiyan Demokrat Partili (CDU) bakan, Almanya'nın da zor konjonktürel şartlara rağmen büyümeye devam edeceğini söyledi.

''ÜCRET ARTIŞLARI ABARTILMAMALI''

Almanya'da maaşların artırılmasına yönelik tartışmaları da değerlendiren Federal Maliye Bakanı Schaeuble, ücretlerde artışın mümkün olduğunu ancak şartlara göre ayarla yapmak gerektiğinin altını çizdi. Schaeuble, ''Ekonomik olarak kötü zamanlar yaşarken, ücretlerdeki artış abartılmamalı.'' şeklinde konuştu. Hükümetin 2013 Eylül ayında yapılacak genel seçimlerden sonra Almanya için de tasarruf önlemleri alacağına dair söylentilere karşılık da CDU'lu bakan, bütçenin seçimlerden önce hazırlanacağını ve bu tür bir tasarrufun hükümet programında olmadığını iddia etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER