ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2013 Çarşamba 11:06

'Euro krizi kuzey ülkelerine yayılabilir'


Şimdiye kadar Avrupa’nın güneyini etkileyen Euro krizinin kuzey ülkelerine de yayılabileceği belirtildi.

İtalya, İspanya ve Portekiz gibi güney Avrupa’yı vuran ve 2008 yılından bu yana etkili olan Euro krizi genişliyor. Konuyu Huffington Post’un Almanya baskısına değerlendiren Commerzbank finans uzmanları, özellikle Finlandiya, Belçika, Fransa ve Hollanda’nın tehlike altında olduğunu belirtti.

Halihazırda kuzeydeki Avrupa ülkelerinden sadece İrlanda'yı vuran krizin diğer 4 ülkeyi de etkisi altına alacağı kaydedildi. Commerzbank uzmanları, AB Komisyonu tarafından yapılan ESI isimli mali barometrede bu değerlerin çok net bir şekilde görüldüğünü söyledi.

Krizin en büyük sorumlusu olarak Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gösterildiği haberde, bankanın şimdiye kadar Almanya odaklı çalıştığı ve diğer ülkeleri göz ardı ettiği vurgulandı.

Başta Finlandiya olmak üzere söz konusu 4 ülkenin yapısal sorunları bulunduğunu kaydedilirken, işçi ücretlerinin Euro’ya geçtikten sonra 2008′deki krize kadar normalden fazla yükseldiği ifade edildi.

Özellikle Finlandiya’da diğer Euro Bölgesi ülkelerine göre ücretler yüzde 8 daha fazla artış gösterdi. Bu nedenle bütçede oluşan açığın halen kapatılamadığı ve söz konusu ülkelerin risk altında olduğu açıklandı.

DÜNYA İLE REKABET EDEMİYORLAR

Commerzbank uzmanlarına göre, kuzey ülkelerinin uluslararası rekabet kapasitesi de düştü. Örneğin bir dönem dünya telekomünikasyon piyasasına hakim olan Finlandiya artık dünyanın geri kalanıyla rekabet edemiyor. İhracat oranlarında da düşüşler yaşanıyor.

BORÇLANMA YÜKSELDİ

Haberdeki bir başka çarpıcı nokta ise risk altındaki bu kuzey ülkelerinde kişisel borçlanmaların astronomik oranda arttığı bilgisi. Euro’nun para birimi olarak belirlendiği 1999 yılından bu yana bu ülkelerde ortaya çıkan borçlanma Gayri Safi Milli Hasıla’nın ortalama yüzde 180'i düzeylerine kadar yükseldi. Fransa’da yüzde 160 olurken, Hollanda’da bu oran yüzde 220'lere kadar çıktı.

KRİZDE EŞİK AŞILDI

Öte yandan Commerzbank uzmanlarına göre, daha önce Euro kriziyle tanışan İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerde zor dönem geride kaldı.

Uzmanlar, 2013 yılının 3. çeyreğinde yüzde 0,1 oranında büyüme beklerden, Euro Bölgesi’nde 2015 yılına kadar büyüme oranlarının yüzde 1,5'e kadar çıkacağını tahmin ediyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER