ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 16:49

"Etkin yargı sistemi kreditörleri güçlendiriyor"


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), etkin piyasa için etkin yargı sisteminin önemine dikkat çekti. Kurum, "Piyasa ekonomileri için sözleşmelerin uygulanmasını ve mülkiyet haklarını destekleyen etkin çalışan bir yargı sisteminin varlığı önemlidir." ifadesini kullandı.

Bankacılık sektörünün otoritesi BDDK yayımladığı Risk Bülteni’nde etkin bir yargı sisteminin kreditörlere olan faydaları dikkat çekti. Bültende, “Etkin bir yarıgı sistemi kreditörlere güçlü koruma sunuyor. Kredi imkanlarını artırdığını ve böylece firmalar için finansal kısıtları azaltarak büyüme imkanı sunduğu görülmüştür. Piyasa ekonomileri için sözleşmelerin uygulanmasını ve mülkiyet haklarını destekleyen etkin çalışan bir yargı sisteminin varlığı önemlidir.” denildi.

Bankaların izlenmesi konusunda birçok ülkede özel firmalara bankaları daha ayrıntılı izlemesine izin vermediğine vurgu yapan BDDK, birkaç ülkede bankaların yakından izlenilmesine engel olunduğuna işaret etti. “Özel yatırımcıların bankaları izletme teşvikini engellemek suretiyle kendi bankacılık düzenlemelerinde aksi yönde değişiklikler yaptığını desteklemektedir.” diyen BDDK, raporda kredi derecelendirme kuruluşlarının önemine de değindi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER