ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 21:15

Etikette 3 mm zorunluluğu getirildi


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın et ve et ürünlerindeki taklit ve tağşiş olaylarını önlemek amacıyla hazırlanan, 'Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği'ne ilave bir ek konuldu. İlave edilen maddeye göre sucuk, salam ve sosis gibi et ürünlerinin kanatlıdan mı, kırmızı etten mi olduğu bilgisi (içeriği) etiket üzerinde vatandaşın görebileceği büyüklükte (en az 3 mm) olacak.

Alınan bilgilere göre Türk Gıda Kodeksi ve Et ve Et Ürünleri Tebliği çerçevesinde ürünlerin hem içerik hem de üretim yönünden denetlemeleri yapılacak. Denetim görevlileri, et ve üretim karışımları ile ilgili uygunsuzluğun olup olmadığına bakacaklar.

Bakanlık et üreticilerinin, ürünlerin raflardan kaldırılması ile ilgili ek süre taleplerine de sıcak bakmıyor. Yetkililer, Ulusal Gıda Kodeks Komisyonu’nda alınan tebliğ kararlarının zaten sektör temsilcilerinin bilgisi dahilinde yapıldığını, sürecin bir yıldan beri devam ettiğini belirterek, “Süreçten bilgisi olmayan üretici yok.” dedi.

KURALLARA UYMAYANLARA CEZA YOLDA

Raflarda yer alan eski ürünlerle ilgili herhangi bir iyi niyet gösterilmeyeceğini belirten yetkililer, yayınlanan mevzuatla ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kararında rehavet söz konusu olmadığını vurguladı. Yetkililer, “İşletmenin büyüğüne küçüğüne bakılmadan yeni tebliğe uymayanlar, muhakkak yaptırımı görecekler. Ülke genelindeki 5 bin gıda denetmenimiz görev başında.” ifadelerini kullandı. Yeni tebliğle haksız rekabetin önlenmesinin amaçlandığını aktaran yetkililer, bununla birlikte sucuk ve salam ürünlerinde fiyat artışı beklendiğini de kaydettiler.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER