ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 16:12

"Et ve süt piyasasında müdahale şart"


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, et ve süt piyasası yakından ilgilenen müdahale kurumuna ihtiyaç olduğunu belirterek, "2013'te temel çalışmalarımızdan birisi bu. Bu sene içerisinde bunu sağlayacağız." dedi.

Mehdi Eker, Kızılcahamam Asya Termal Otel'de düzenlenen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Genişletilmiş Başkanlık Koordinasyon Toplantısı'na katıldı. Toplantıda Türkiye'nin tarım ve gıda maddesi ihracatının 19,2 milyar doları bulduğunu aktaran Eker, bu rakamın yeterli gelmediğinden yakındı. Türkiye'nin tarım alanında dünyanın önde gelen kurumlarının hem öneri hem uyarılarını temel aldığına işaret eden Eker, genetik kaynakların, hayvancılık ve bitkisel üretimin temeli- olduğunu, önemle ele alınması gerektiğini dile getirdi.

Gıda maddelerinin üretilip satıldığı yerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın görev ve sorumluluğu bulunduğunu anlatan Eker, il müdürlüklerinin burada önemli yükümlülükleri olduğunu kaydetti. Modern toplumun gıdaya dair hassasiyetlerinin dikkate alınmasının önemini vurgulayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, şöyle devam etti:

"Gıda maddeleriyle ilgili bazen bilerek, bazen bilmeyerek, yanlış enformasyonla televizyonlarda, gazetelerde haberler yer aldığını görüyoruz. Bunların hepsinde bu arkadaşları suçlamamak lazım. Kendimize dönüp 'biz burada ne yapabilirdik' dememiz lazım. 'Acaba biz doğru bilgiyi, enformasyonu yaysaydık bu olur muydu' dememiz lazım. İl müdürlüklerindeki arkadaşlarımızın yerel medyayı doğru kullanması gerekir."

Bakanlık ve birimlerinde görev alan 60 bin personelin gıda güvenliği ile sorumlu olduğundan söz eden Mehdi Eker, bu konuda kimi medya tarafından beyinlerin bulandırılmasına izin verilmemesi uyarısında bulundu. Eker, il müdürlüklerinin enformasyonu sıhhatli kılmaları temennisinde bulunarak, alanları ile ilgili teknik bilgilerin üretici ve tüketiciye devamlı yayılması talimatını verdi.

"TARIM ARAZİLERİNİN MİRAS YOLUYLA BÖLÜNMESİNİN ÖNÜNE GEÇECEK DÜZENLEMEYİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

Eker, bu yıl tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçecek düzenlemenin öncelikli olduğunu ifade ederken; il müdürlerine şu çağrıyı yaptı:

"Eğer biz bu sorunu çözmezsek Türkiye'de sürdürülebilir kalitede, rekabet edebilecek düzeyde tarım imkanı azalır. Dünyanın tarım yapılan hiçbir ülkesinde tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesine izin verilmiyor. Bu alanda aldığımız tedbirlere rağmen, bu yeterli değil. Çünkü 20 dekar dediğimiz 2 hektar. ABD'de 181 hektar. Yani 1810 dönüm. Bir çiftliğin büyüklüğü. İngiltere'de 45-46 hektar. Fransa'da 43 hektar, Almanya'da 42 hektar. Bize en yakın İspanya Avrupa'da 24 hektar. Türkiye'de 6 hektar. Sizin gidip kahvelerde, sohbetlerde bunu anlatmanız lazım. Bunun ne kadar büyük bir çılgınlık olduğunu sizin anlatmanız lazım."

"MERA KANUNU'NDA DÜZENLEME YAPACAĞIZ, BU SAYEDE YEM BİTKİSİ MİKTARI ARTIRILACAK"

Türkiye'de 22 milyon parselin tarım arazisi olduğunu duyuran Eker, "Bununla 21. Yüzyılda önemli bir tarım ülkesi olma vasfını sürdürmemiz mümkün değil." şeklinde konuştu. Arazileri toplu hale getireceklerini dile getiren Eker, gündemlerinde toplulaştırma ile beraber miras kanununda değişiklik yapılmasının bulunduğunu açıkladı. Mehdi Eker, Mera Kanunu'na yönelik de düzenleme yapacaklarını bildirerek, bu sayede yem bitkisi miktarının artırılacağını ifade etti. Türkiye'nin hayvancılıkta, üretim küçük ünitelerde de olsa belirli bir aşamaya geldiğinden bahseden Bakan, üretim miktarlarına dair verileri de paylaştı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nin sektörü rahatlattığını savunan Eker, "Et ve süt piyasasıyla ilgili müdahale kurumuna ihtiyaç var. 2013 yılında bizim temel çalışmalarımızdan birisi bu. 2013 yılı içerisinde bunu sağlayacağız." ifadelerini kullandı.

İl müdürlerine seslenen Eker, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın istihdam ettiği tarım danışmanlarının mutlaka köylerde çalıştırılacağını söyledi. Sorunlar oluşması halinde ilgili ve yetkililere ulaşılması gerektiğinin altını çizen Eker, "Onlar bizim köydeki, tarladaki, bağdaki, ahırdaki, seradaki temsilcilerimiz. Bizim köprümüz. Üretici ile sahici köprümüz onlar. Orada ne oluyor, biz ne yapıyoruz, onlar aracılığıyla öğrenilecek. 10 bin kişi olduk, 2007'de başladık. Ona orada iş bulacaksınız." dedi.

Tarım il müdürlüklerinde çalışan personelin kravat takıp oturmasını istemediğini anlatan Eker, üreticiyle sürekli iletişim halinde olunmasını ve personelin bu konuda elini vicdanına koyarak davranması gerektiğini vurguladı. Eker, okul kantinlerine yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER