ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 14:18

Et fiyatları istifa getirdi


 İthalata rağmen et fiyatlarının düşmemesi ve tüketiciye yansımaması nedeniyle Ulusal Kırmızı Et Konseyi'nden istifa eden Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, "Konsey, hep sanayicinin emrinde olan bir kuruluş. Bundan sonra üretici bu işin içinde yok." dedi.

Tunç, Ulusal Kırmızı Et Konseyi'ne sunduğu istifa dilekçesinde, ulusal tarım politikaları çerçevesinde çalışmalar yapmak üzere kurulan, amaç ve görevleri yönetmelikle açıklanan Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin, son olağanüstü genel kurulunda, yönetim kurulu üyeliğine seçildiğini hatırlattı. Yönetim kurulunun, görev dağılımı ile ilgili ilk toplantısından bu yana verimli çalışabildiği inancında olmadığını savunan Tunç, yönetim kurulunun sektörün sorunları ve çözüm önerileri yerine, belli kesimlerin sorunlarını çözmeye yönelik girişimlerini rahatsızlıkla karşıladığını dile getirdi.

Bazı konularda Merkez Birliği Genel Başkanı olarak yaptığı haklı açıklamaların, konsey tarafından tepki ile karşılanması ve açıklamaları aleyhinde demeçler verilmesinin, yönetim kurulunda 'üretici temsilcisi bulunması istenmiyor' izlenimini verdiğini kaydeden Tunç, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: "Diğer ürün konseylerinin çalışmaları ve tüm sektör paydaşlarına katkıları göz önüne alındığında Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin ne kadar atıl bir vaziyette olduğu ortadadır. Onca sorun ve faaliyet bizleri beklerken, yönetim kurulunca sektör adına elle tutulur bir aktivite gerçekleştirilemediği gibi, akşamın saat 8’inde kabine değişikliğini üyelere bildirmek gibi lüzumsuz ve üzerine hiç de vazife olamayan işlerle uğraşılması, konseyin geleceği ile ilgili endişelerimi artırmaktadır. Daha fazla böylesi bir tablonun parçası olmak istemediğimden Ulusal Kırmızı Et Konseyi yönetim kurulu üyeliğinden istifa ediyorum."

İstifasını değerlendiren Tunç, 3 seneye yakındır et ithalatı yapıldığını söyledi. İthalata rağmen et fiyatlarının düşmediğini anlatan Tunç, "İthalat yapılmaya başlandığında fiyatlar 23-24 liraydı. Bugün de üzerinde. O kadar et geldi Türkiye'ye. Üretici karkas eti o zaman 17 liraya satarken, üreticinin karkas fiyatı bugün 12 liraya kadar düştü. Ama bu tüketiciye hiçbir şekilde yansımadı. Et fiyatlarının bu kadar düşmesine rağmen tüketiciye halen yansımamış olmasından dolayı istifa ettim. Defalarca uyarmama rağmen sonuç alamadık. Konsey, hep sanayicinin emrinde olan bir kuruluş. Bundan dolayı istifa ettim. Bundan sonra üretici bu işin içinde yok." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER