ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 19:10

Essenlilerden fuar harcamalarına müdahale


Essen Belediyesi’nin şehirdeki fuarın yıkılıp yeniden inşa edilmesi için 123 milyon Euro’luk harcama kararı almasıyla çıkan tartışmalardan sonra toplanan imzalar halkoylamasına giden yolun önünü açtı. Halkoylamasıyla ilgili kampanyayı yürüten Prof. Dr.Wilfried Breyvogel yaklaşık 19 bin 200 imzanın toplandığını ifade etti.

Yerel yasalara göre bölge seçmeninin yüzde 3'ü imza topladığı takdirde kararın yeniden gözden geçirilmesi ve halk oylamasına gidilmesi gerekiyor. Halk oylaması için gerekli imza sayısı ise 13 bin 600 olarak hesaplanmıştı.

Essen Büyükşehir Belediye Başkanı Reinhard Pass ise Belediye Meclisi’ni toplantıya çağırdı. Meclis imza kampanyasına destek verdiği takdirde halk oylamasına gidilmeden mesele halledilmiş olacak. Karşı çıkıldığı takdirde ise 19 Ocak 2014 tarihinde halk oylamasına gidilecek.

İmza kampanyasına katılan bölge belediye başkanlarından Gönül Eğlence şöyle konuştu: "Artık insanlar kendilerini yönetecek insanların aldıkları kararları da kontrol etmek istiyor. Dört senede bir oy verelim, sonrada seçilenler ne yaparsa yapsın zihniyeti ortadan kalkıyor. Seçmenler alınan büyük kararlarda da söz sahibi olmak istiyor.”

Prof. Dr. Wilfried Breyvogel de kampanyaya Türk toplumunun da destek vermesini sevindirici bulduğunu söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER