ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mayıs 2013 Cuma 11:27

Eski Merkez Bankası Başkanı ekonomiyi değerlendirdi

Eski Merkez Bankası Başkanı ekonomiyi değerlendirdi


Eski Merkez Bankası Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Durmuş Yılmaz, hedefler için fiyat istikrarının sağlanması gerektiğini belirterek, "2001 krizinden sonra ortaya konulan İstikrar Programı da değiştirilerek, yerine büyümeyi teşvik edecek ve adı ’Büyüme Programı’ olan yeni bir programa ihtiyaç var" dedi.
Akhisar Sanayici İşadamları Derneği (AKİSAD) tarafından organize edilen, Akhisar Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen programa katılan eski Merkez Bankası Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Durmuş Yılmaz, “Türkiye Ekonomisinin Dünü Bugünü ve Yarını” konulu seminer verdi. Semineri Akhisar Kaymakamı Kamil Köten, Belediye Başkanı Salih Hızlı, Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Erdoğan Özkaya, CBÜ Akhisar Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd.Doç. Dr. Harun Çoban ve birçok iş adamı izledi
Kriz nedeniyle Türkiye’nin gösterdiği performansın uluslararası camia tarafından dikkatle izlendiğini ve hakkında övgüler yağdırıldığını kaydeden Yılmaz, bu anlamda Türkiye’nin bir başarı hikayesinin olduğunu kaydetti.
Kendini yönetemeyen ve kaynaklarını doğru kullanamayan toplumların, sorunları kendisine çektiğine ve bu sorunları çözmek için başkalarının yardımına ihtiyaç duyduğuna işaret eden Yılmaz, böyle bir dönemden geçen Türkiye’nin şu an yeni bir döneme girdiğini ifade etti.
Yılmaz, bugün gelinen noktada ülkede güven ortamının oluştuğunu bildirerek, ’’Bu güven bize doğruyu yaptırmanın yer ve şekillerini gösterdi. Bu başarının arkasında öz güven bulunmaktadır’’ dedi.

2023 İÇİN MİLLİ GELİRİMİZİN YÜZDE 25 KADAR YATIRIM YAPMAMIZ GEREKİYOR
2023 hedefleri ile ilgili ’oran ve rakamlar tutturulabilir mi’ tartışmasına da temas eden Yılmaz, şu saptamalarda bulundu: "Bu hedefi tutturabilmek için milli gelirimizin yüzde 25’i kadar yatırım yapmamız gerekiyor. Şu an bu yatırımı finanse edecek tasarrufumuz yok. Bir kere nüfusumuz genç. Genç nüfus, ev ve araba sahibi olmak istiyor ve alıyor. Dolayısıyla tasarruf açığımız var. Tasarrufumuz ise şu anda IMF’nin açıkladığı orana göre yüzde 14-15 civarında. Yüzde 25 yatırım yapabilmek için yüzde 10’a yakın tasarruf açığımız var. Bu da aslında bize cari açık olarak geri dönüyor. Bunun hal edilmesi gerekiyor. Bu zor bir konu."

YENİ BİR PROGRAMA İHTİYACIMIZ VAR
2023 hedeflerinin tam anlamıyla yakalanmasının o kadar önemli olmadığının altını çizen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ticaret hacmi 2 trilyon dolar olmasın da 1,4 trilyon dolar olsun, milli gelirimiz ise 25 bin dolar olmasın da 17-18 bin dolar olsun. Bu da çok önemli, ama bunun olabilmesi için bizim yeni bir takım politikalara ihtiyacımız var. Biz, 2001 krizinden sonra ortaya koyduğumuz ve adına ’İstikrar Programı’ dediğimiz programın sonuçlarını bu gün itibarı ile almış bulunuyoruz. Artık bundan sonra programın adının değişmesi gerekiyor. Fiyat istikrarını tam olarak sağlamadık. Artık bizim istikrar programından ziyade büyümeyi teşvik edecek, adı ’Büyüme Programı’ olan yeni bir programa ihtiyacımız var. Bu program bize merdivenleri birer birer ikişer ikişer çıkarmalı ki gelişmiş olan ülkelerle aramızdaki gelir düzeyi farkını kapatalım. Zengin olalım ve çalışanlarımıza iş bulalım."
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER