ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 18:28

ESİDEF, anlaşmalarla döndü

ESİDEF, anlaşmalarla döndü


Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) koordinasyonunda, Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF) organizasyonunda Mısır’ın başkenti Kahire’ye çıkarma yapan işadamları, yeni anlaşmalarla döndü. ESİDEF üyesi 30 işadamı, 11-15 Mayıs 2013 tarihleri arasında Kahire’de düzenlenen Türkiye-Mısır Ticaret ve Yatırım Heyeti programında 200 Mısırlı işadamıyla ikili iş görüşmesi yaptı. İşadamları ticaretin yanı sıra ülkenin tarihi ve turistik yerlerini de gezdi. Programın son gününde ise anlaşma sağlanan Mısırlı firmaların fabrikalarına ziyaret etti.

    Kahire Le Meridien Otel'de gerçekleştirilen ticaret forumunda konuşan ESİDEF Başkanı Yardımcısı Şahin İlgi, dünyanın çok farklı coğrafyalarına organizasyon gerçekleştirdiklerini söyledi. Federasyon olarak yurt dışına götürdükleri heyetlerin organizasyonlarını çok önemsediklerini ifade eden İlgi, “Türk müteşebbisi olarak dünyanın hangi ülkesinde ticaret var ise oraya gitmeyi ve ürünlerimizi pazarlamayı karşılıklı alışverişi geliştirmeyi hedefliyoruz. 5 milyar dolar ticaret hacmimiz olan bu ülke ile ticarette yükselen bir ivme yakalarsak ancak bu sayede 2023 yılı için konulan 500 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Mısır’ın başkenti Kahire’ye gerçekleştirdiğimiz bu gezi ile de birçok işadamı arkadaşım anlaşmalar yaptı ve ön görüşmeler gerçekleştirdi. ESİDEF üyesi işadamları olarak karşılıklı kazan-kazan prensibi ile ticaret yapıyoruz. İş bunun en güzel örneğini bugün burada Türk müteşebbisleri ile görüşmek için sıraya giren Mısırlı işadamlarında görebilirsiniz.” diye konuştu.

    Forumda konuşan Mısır İşadamları Derneği Başkan Vekili Ahmed Kamal de, ikili görüşmeler öncesindeki sunumunda Türk işadamlarını yatırıma davet etti. Mısır'ın 2012 dış ticaret hacminin 67 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini, bütçe açığının 40 milyar dolar olduğunu kaydeden Kamal, şöyle devam etti: “Bu açıdan üretim hacmimiz küçümsenecek bir rakam değil. Elbette Türkiye'nin rakamları daha iç açıcı. Bu toplantı ve ikili görüşmeler de işte bu yüzden çok önemli. Biz iki ülke arasında mal alma ve satmanın yanısıra yatırıma dönüşecek işbirliklerini de arzu ediyoruz. Gelin hep birlikte iş yapalım.”

    Görüşmelerden önce Türkiye Büyükelçiliği Müsteşarı Selen Evcit ile Ticaret Müşaviri Hasan Ali Erdem ve Faruk Ener, ESİDEF’li işadamlarına ekonomisiyle ilgili bilgi verdi. Erdem, Mısır'da ilk Türk yatırımın 1932 yılında başladığını hatırlatarak, “Biz burada Avrupa gibi 'Mısır'daki firmaları satın alıp' iş yapmadık. Türk işadamları, Mısır'da sıfırdan yatırımlar yaptı, yeni markalar ortaya çıkardı. O nedenle Türk işadamlarıyla gerçekleşecek yeni yatırımlar Mısır'ın geleceğine de yapılacak yatırımlar olacak. Türk ürünlerinin bu pazarda iyi marka algısı var.” dedi.

    "TÜRKİYE’Yİ TAKDİRLE İZLİYORUZ"

    Uzun yıllar Türkiye'de konsolosluk yapan Mısır Dış Ticaret Bakanlığı Ticaret Müsteşarı Mongy Aly Badr da, Egeli işadamlarını makamında ağırladı. Mısır'ın büyük bir pazar olmasının yanısıra ucuz işçilik, gelişmekte olan altyapısı, düşük vergi, yatırım çeşitliliği ve Mısır aracılığıyla Afrika ve Amerika pazarına 'gümrüksüz' girişin de önemli avantajlar sağladığını anlattı. Aly Badr, "Türk ürünleri Mısır'da özel ve güzel olarak biliniyor. Ortadoğu'da da Türkiye'nin üstlendiği rolü takdir ediyoruz ve bundan dersler alıyoruz. Bunları birleştirdiğinizde Egeli işadamlarının da Mısır'da iş yapmaları için kapılarınız açık.” KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER