ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 16:50

"Erzurum'un geleceğini inşa ediyoruz"


 MNG Holding CEO'su Abiş Hopikoğlu, Yakutiye ilçesindeki eski şehirlerarası otobüs terminal alanı üzerine kuracakları 25'er katlı 4 rezidans ve alışveriş merkezleri ile şehrin geleceğine önemli bir yatırım yapmış olacaklarını söyledi.

MNG Holding CEO'su Abiş Hopikoğlu ile Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Müceldili Konağı'nda, ortak basın toplantısı düzenledi. Hopikoğlu, eski şehirler arası otobüs terminal alanı üzerine, dünyanın üçüncü büyük eğlence merkezinin de içinde bulunacağı 25'er katlı 763 konutlu site şeklinde rezidans ve AVM'nin yapılacağını söyledi. Hopikoğlu, söz konusu projenin normal şartlarda 2 yıl içerisinde tamamlanmasının planlandığını ifade etti. AVM ve rezidansların Erzurum'un görselliğini zenginleştirip, sosyoekonomik yapısında değişikliklere neden olacağına vurgu yapan Hopikoğlu, "Erzurum'a 340 milyon dolar değerinde bir yatırım yapıyoruz. AVM'de 2 bin 400 kişi istihdam edilecek. Dünya markaları buralarda bulunacak." dedi. MNG CEO'su Hopikoğlu, rezidansların bir odalı konutlardan 5 odalı dairelere kadar çeşitli opsiyonlarda bulunacağını dile getirdi. Özellikle 1 odalı konutların ülkenin zengin işadamlarına ve sanatçılara yönelik kış turizmi kapsamında satılmasının planlandığına değinen Hopikoğlu, "Proje tasarısında otel vardı. Ancak oteli projeden çıkarıp yerine otel tipi tek odalı konutlar koyduk. Bu konutları ülkenin zenginlerine satmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Hopikoğlu, terminal arsasının bugünkü ekonomik bedelle çok düşük fiyatla alındığını da ifade ederek, "Rezidans ve AVM'yi hizmete açtığımızda bugün bu arsayı çok komik bir rakama almış gibi olacağız. Çünkü projemizin tamamlanmasıyla bölgedeki arsa ve menkul değerleri tavan yapacak. Ayrıca inşaat ve alımların yüzde 80'ini Erzurum'dan yaparak şehir ekonomisine önemli miktarda sıcak para girişini temin etmiş olacağız." şeklinde konuştu. Abiş Hopikoğlu, holding olarak Erzurum'daki tarihi eserleri de restore ettireceklerini, bunun için de Lalapaşa Camii'nden başlayacaklarını sözlerine ekledi.

KÜÇÜKLER: BENİ HEYECANLANDIRDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçüler, MNG Holding'in gerçekleştireceği yatırımın kendisini heyecanlandırdığını söyledi. Küçükler, söz konusu alan üzerinde kent otelin tasarı şeklinde yer aldığını, ancak bunun sonradan çıkartıldığına dikkat çekerek, "MNG Holding ihale sözleşmesi kapsamında kapalı alanlarda her türlü değişikliği yapma hakkına sahip. Yapılması planlanan kent otel projeden çıkartıldı. Bunda da hayır vardır. Şu anda Erzurum'a otel yapmak isteyen iki firma var. 280 dönüm alana sahip Olimpiyat Parkı'nda otel yapılabilir." dedi.

Küçükler, Erzurum'a Ulu Cami'den daha büyük bir cami yapmak için de proje yaptıklarına işaret ederek, "Şehrimize tarihi Ulu Camii'nden büyük Serhat Camii'ne kazandıracağız." diye konuştu. Küçükler, şehre kamulaştırma ve satın almalarda 5 bin dönüm arsa kazandırdıklarını ve bu alanları yatırımcıların hizmetine sunmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER