ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 14:23

Erzurumlu gençler, işverenin huzuruna çıktı

Erzurumlu gençler, işverenin huzuruna çıktı


Erzurum İstihdam Fuarı özel sektörden 40 firmanın katılımıyla İl Genel Meclisi Salonu’nda törenle açıldı. İşveren ve işsizleri buluşturan fuar yarın sona erecek.

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) ve İŞKUR işbirliğiyle Erzurum’da ilk kez istihdam fuarı düzenlendi. Fuarın ilk gününde yaklaşık 2 bin işsiz, kendilerine ekmek kapısı bulabilmek amacıyla işverenle yüz yüze görüştü. İşveren ile iş arayanları buluşturan İstihdam Fuarı’nın açılış törenine Vali Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, İŞKUR Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, TÜMSİAD Şube Başkanı Cafer Burucu ile çok sayıda davetli katıldı. Fuarda bazı ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte gelerek onlar adına iş talebinde bulunmaları da dikkat çekti.

VALİ ÖZTÜRK: HERKESİN PROFESYONEL MESLEĞİ OLMALI

Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Türkiye’nin zenginlik ve zaafının genç ve dinamik nüfus olduğunu söyledi. Genç nüfusun fazlalığının gelecek adına umut verici olduğunu dile getiren Vali Öztürk, bu nüfusun eğitim ve istihdamının ise önem taşıdığını kaydetti. Nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyulduğunu belirten Vali Öztürk,”Herkesin profesyonel bir mesleği olmalı. Sizlerden rica ediyorum profesyonel meslek sahibi olun. ‘Ne olsa yaparım’ dönemi kapandı. Genç nüfusun eğitim ve istihdamı çok önemli. Bu konulara ağırlık verilmeli.” dedi.

YAZICI: 25 İSTİHDAM FUARI AÇILDI

İŞKUR Genel Müdürü Doktor Nusret Yazıcı ise işsizliğin bütün dünyanın olduğu gibi Türkiye’nin de problemi olduğunu söyledi. Yazıcı, işsizliğin önlenmesi ve istihdamın artırılması amacıyla kurumlarında 6 bin meslek danışmanını istihdam ettiklerini kaydetti. Yıl içerisinde 500 bine yakın kişinin istihdamına katkı sağladıklarını belirten Yazıcı, "Yıl içerisinde 25 insan kaynakları ve istihdam fuarı açtık. 2012’de istihdam ettiğimiz işsiz sayısı yıl sonu itibariyle 500 bini geçti.” şeklinde konuştu.

KÜÇÜKLER: TEK BAŞINA DİPLOMA YETERSİZ

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Türkiye’nin en büyük problemlerinden birisinin işsizlik olduğunu ifade etti. Başkan Küçükler, piyasaların nitelikli eleman aradığını dile getirdi. Üniversiteten alınan diplomanın tek başına bir anlam ifade etmediğine vurgu yapan Küçükler,”Tek başına diploma yetersiz. Tecrübe ve hayat diploması da işe girmede çok önemli bir etken.” diye konuştu.

KOÇAK; GENÇ İŞSİZ FAZLA

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, ülkede genç işsiz sayısının azımsanmayacak kadar fazla olduğuna değindi. Rektör Koçak, üniversiteli mezunu işsiz sayısının fazla olduğuna işaret ederek, "İşsizler içerisinde yüksek okul ve lisans mezunlarının sayısıyı oldukça yüksek. Diploma önemli ancak tek başına yeterli değil. İşletmeler kalifiye eleman bulamıyorlar. Maalesef genç ve eğitimli işsiz sayımız fazla.” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Vali Sebahattin Öztürk ve protokol daha sonra fuarın açılış kurdelesini birlikte kesti. Vali Öztürk, özel sektör stantları gezerek incelemede bulundu. Fuara katılan işsizler ise ilgi duygudukları sektörlerle ilgili işletmelerin stantlarında insan kaynakları yetkilileri yüz yüze görüşüp, form doldurarak iş ön başvurusunda bulundu. İşletme sahipleri ve işsizler fuarın açılmasından duydukları sevinci dile getirdi. Bu arada genç yaştaki oğluyla fuara gelen ve ismini açıklamak istemeyen bir kadın stantları dolaşarak oğluna iş talebinde bulunması ise dikkatleri çekti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER