ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 17:50

Erkul'dan zeytin tasarısına tepki

Erkuldan zeytin tasarısına tepki

MHP Bandırma İlçe Başkanı Karani Erkul, zeytinlik sahaları açısından olumsuz hükümler içerdiğini söyledi.


MHP Bandırma İlçe Başkanı Karani Erkul, 'Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın zeytinlik sahaları açısından olumsuz hükümler içerdiğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Erkul, tasarıda kanunda bulunmayan 'küçük ölçekli tarımsal sanayi işletmesi, tarımsal işletme ve zeytinlik saha' gibi yeni tanımlamalar getirildiğine dikkat çekti. "Getirilen zeytinlik saha tanımlamasıyla artık 25 dekardan daha küçük zeytinlikler zeytinlik saha olarak kabul edilmeyecek." diyen Erkul, kanun tasarısının ne genel ne de madde gerekçelerinde böyle bir sınırlamanın hangi amaçla getirildiğinin belirtilmediğini vurguladı.

Zeytin bahçelerinin ortalama büyüklüğünün 12 dekar civarında olduğuna dikkat çeken Erkul, sözlerine şöyle devam etti: "Sadece bu tanımlama dahi ülkemizin zeytinliklerine, zeytin ve zeytinyağı üretimine indirilmiş büyük bir darbe niteliğindedir. Bu şekilde zeytincilik sahalarımızın çok büyük bölümü kanunun koruyuculuğunun dışına çıkarılmış olacaktır. Sertifikalı zeytin fidanı dikimini ve en az 10 dekarlık kapama zeytin bahçesi oluşturulmasını yaygınlaştırmak amacıyla devlet zeytin üreticisini 2005 yılından bu yana desteklerken, 25 dekardan küçük zeytinliklerin zeytinlik saha olarak kabul edilmeyecek olması bugüne kadar verilen desteklerin sokağa atılması, bundan sonrası için de böyle bir desteğin verilmeyeceği anlamına gelmektedir."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER