ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 14:54

Ergün, sanayi rakamlarını olumlu buldu


Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Şubat ayında sanayi üretiminin yüzde 4,4 artmasını memnuniyetle karşıladı. Nihat Ergün, bu trendin devamı halinde Orta Vadeli Program (OVP)’da yer alan yüzde 4 büyüme hedefinin rahatlıkla yakalanacağını vurguladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, konu ile ilgili yaptığı açıkalamada “Şubat ayında sanayi üretimi geçen senenin aynı ayına göre yüzde 4,4 arttı. Türkiye’nin oturduğu yeni büyüme patikası hem kırılganlıkların azaldığı, hem de Türkiye’nin uzun vadeli ve istikrarlı büyüdüğü bir patikadır. OVP’ye konulan yüzde 4 büyüme öngörüsünün rahatlıkla yakalanacağını söyleyebiliriz.” dedi.

Bu sene iç tüketimin büyümeye katkı sunacağını aktaran Ergün, 2012’de ertelenen yatırımların 2013’te devreye alınacağına işaret etti. Türkiye’nin süratli ve kalıcı büyüdüğüne dikkat çeken Ergün, reyting kurumlarının da bu hakikati görerek ülkenin notunu artırdığını kaydetti.

Türkiye’nin uzun vadede büyümesi için katma değeri yüksek ürünler üretmesi gerektiğini dillendiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, “Bunun için Bakanlık olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin artırılması, girişimciliğin desteklenmesi ve yüksek Üniversitelerle sanayinin işbirliği yapması, markalaşma konuları şu anda en çok ilgilendiğimiz konulardır. Bakanlık olarak, bu alanlarındaki desteklerimiz her geçen gün artıyor. Önümüzdeki dönemde Ar-Ge’ye, inovasyona dayalı iş fikirlerinin arttığı ve Türkiye’de ana gündemin bu fikirlerin ve buradan çıkan yaratıcı projelerin olduğu bir iklime sahip olacağız.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER