ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 12:35

Erdoğan’ın ayran açıklaması üreticiyi sevindirdi

Erdoğanın ayran açıklaması üreticiyi sevindirdi


 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ayranı milli içki olarak takdim etmesi süt ve süt ürünleri sektörünü mutlu etti. Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çallı, Edoğan’ın bu sözlerinin ardından ayran satışlarının önemli oranda artmasını bekliyor. Son yıllarda ayrana rağbetin giderek artmaya devam ettiğini aktaran Çallı, 2012’de ayran üretiminin 2011’e göre yüzde 10 artığını ve 508 bin 444 tona çıktığını kaydetti.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Yeşilay Cemiyeti tarafından tertip edilen Alkol Sempozyumu’nda tek parti döneminde alkolün teşvik edildiğinden yakınarak, “Vahim, bira o dönem kitaplarda milli içki olarak takdim ediliyordu. Hâlbuki bizim milli içkimiz ayrandır.” demesi, süt ve sektörünü memnun etti. Konu ile ilgili Cihan’a açıklamalarda bulunan ASÜD Başkanı Harun Çallı, “Sayın Başbakan’ın bu beyanları haklıdır, yerindedir. Biz bu beyanlara uyumlu olarak satışlarımızın önemli oranda artacağını tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Türkiye’de ayrana rağbetin büyüdüğünü dillendiren Çallı, içeceğin üretim ve ihracat rakamlarına dair şunları aktardı:

“Türkiye’de ayran üretimi 2010’da 2009’a oranla yüzde 41 artarak 397 bin 935 ton olmuştur. 2010’da toplam arzda yüzde 40, toplam kullanımda yüzde 41, stoklarda yüzde 3 artış görülmüştür. 2010’da toplam arz 400 bin 998 ton, toplam kullanım 393 bin 836 ton ve stoklar ise 3 bin 162 tona tırmanmıştır. 2007-2010 döneminde ayran ithalatı bulunmamakla beraber 2010’da 2009’a göre ayran ihracatı yüzde 133 a artarak 4 bin 155 ton olmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamları temel alındığında 2011’de ayran üretimi 459 bin 74 tonu bulurken, 2010’a oranla yüzde 15’e varan bir artış elde etmiştir. 2012’de de ayran üretimi 508 bin 444 tona varıp 2011’e göre yüzde 10 artmıştır.”

RAKI VE LİKÖR TESCİLLİ, SUSURLUK AYRANI BEKLEMEDE

Erdoğan’ın milli içki ile ilgili açıklamaları, bu konudaki patent müracatlarını da gündeme getirdi. Resmi verilere göre Patent Enstitüsü tarafından rakının yanısıra likörün ahududu, gül, kayısı, vişne ve çilek türlerine coğrafi işaret verildi. Susurluk Ayranı için de patent başvurusu yapıldı. Söz konusu başvurunun önemini anlatan ASÜD Başkanı Çallı, “Yöresel her ürünümüz coğrafi işaret başvurusunda bulunabilir ve bulunmalıdır da. Yerli ürünleri ancak tescil ettirerek koruyabiliriz.” dedi. Bununla birlikte ayran için TS 3810 standardı bulunduğuna işaret eden Çallı, şöyle devam etti:

“Türkiye’de uygulanan ayran standardının, aynı adla dünya standardı olması için Dünya Kodeks Alimentarius Komisyonu'na müracaatta bulunulmuştur. Dünya Kodeks Alimentarius Komisyonu’nun Süt ve Süt Ürünleri Komitesi’nin 1-5 Şubat 2010 tarihlerinde Yeni Zelanda'da yapılan toplantısında Türkiye’nin yaptığı bu müracaat sonunda ayranın Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Türkî Cumhuriyetler ve Rusya’nın yer aldığı Avrupa bölgesinde uygulanacak bir bölgesel standartta yer almasının uygun olacağına karar verilmiştir. Bu konuda Avrupa Bölgesel Kodeks Ayran Çalışma Grubu oluşturulmuş olup ASÜD’ün de içinde bulunduğu Türkiye delegasyonu ülkemizin belirlediği özelliklerle, yani minimum yüzde 2 protein ile AB Ülkeleri, Rusya, Türkî Cumhuriyetler’in yer aldığı Kodeks Avrupa Bölgesinde tüketiliyor hale gelmesi için gayret sarf etmektedir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER