ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 15:10

Erdemir ile sendika arasında mutlu son

Erdemir ile sendika arasında mutlu son


Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları ile yetkili Türk Metal Sendikası arasındaki 24. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandığı bildirildi.

Türk Metal Sendikası’nın resmi internet sitesinde yer alan haberde, şunlar kaydedildi: “Erdemir’de çalışan yaklaşık 4 bin 800 üyemizi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde, sendikamızın izlemiş olduğu kararlı tutum sonucunda, 24 Temmuz 2013 günü yeniden bir araya gelen taraflar, üç gün süren müzakerelerden sonra, 26 Temmuz 2013 günü anlaşmaya vardı. Varılan anlaşma ile ‘dünyanın en kaliteli çeliğini üreten’ Erdemir işçileri, bir kere daha güzel bir sözleşmeye sahip oldu. Sözleşmeyle 1 Eylül 2012 ile 31 Ağustos 2013 tarihleri arası için Erdemir’de çalışan üyelerimizin ücretlerine yüzde 11 zam uygulanacak. Öte yandan yine imzalanan sözleşme ile aynı dönemler arasında sosyal yardımlarda yüzde 15 zam yapılacak. Sözleşme görüşmelerinin, Erdemir işçilerinin arzu ettiği bir şekilde sonuçlanması ile birlikte sendikamızın almış olduğu grev kararı da kaldırıldı."

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak ise anlaşmayla sonuçlanan sözleşme görüşmelerinden sonra yaptığı açıklamada, şunları ifade etti: "Biz, Erdemir’in de Erdemir işçilerinin de önemini ve değerini bilerek sözleşme masasına oturduk. Bu dengeyi kurarak, hesaplayarak taleplerimizi dile getirdik. Bizim amacımız, dünyanın en kaliteli çeliğini üreten Erdemir işçilerine, en güzel sözleşmeyi hediye etmekti. Bugün varılan anlaşmayla, Türk Metal olarak üzerimize düşeni yapmanın mutluluğunu taşıyoruz. Sözleşmemiz, tüm Erdemir işçilerine, eşlerine ve çocuklarına hayırlı olsun.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER