ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2016 Perşembe 09:37

Enflasyon verileri açıklanıyor

Enflasyon verileri açıklanıyor

Küresel piyasalar, gelecek hafta gerçekleştirilecek ABD başkanlık seçimine ilişkin belirsizlikle negatif bir seyir izlerken, yurt içinde bugün açıklanacak ekim ayı enflasyon verilerinin yatırımcıların odak noktasında olacağı belirtiliyor.


Küresel piyasalar, gelecek hafta gerçekleştirilecek ABD başkanlık seçimine ilişkin belirsizlikle negatif bir seyir izlerken, yurt içinde bugün açıklanacak ekim ayı enflasyon verilerinin yatırımcıların odak noktasında olacağı belirtiliyor.

ABD Merkez Bankası (Fed), piyasa beklentileri doğrultusunda dün faizlerde değişikliğe gitmedi. Toplantının karar metninde, aralık ayında faiz artırılabileceğine yönelik ipuçlarına yer verilirken, "Ekonomik görünüme ilişkin yakın vadeli riskler aşağı yukarı dengelenmiş gözüküyor. Komite faiz artış zemininin güçlenmeye devam ettiğine hükmetmesine karşın şimdilik hedeflerine yönelik ilerleme için biraz daha fazla kanıt beklemeye karar verdi." ifadeleri kullanıldı.

Analistler, 8 Kasım Salı günü gerçekleştirilecek ABD başkanlık seçimi sonrasında ekonomide "sürpriz bir zayıflama" yaşanması durumunda Fed'in faiz artırımına gitmeyebileceğini ancak eldeki verilerle faiz artış olasılığının yüzde 70'in üzerinde olduğunu belirtti.

Bugün yurt içinde enflasyon, yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası (BoE) kararları ile ABD'de açıklanacak hizmet sektörü verilerinin takip edileceğini kaydeden analistler, küresel piyasalarda azalan risk iştahının özellikle pay ve tahvil piyasaları üzerinde baskı oluşturduğunu ifade etti.

ABD'de dün açıklanan ADP özel sektör istihdam verisinin beklentilerin altında kalması ve Fed'in beklentiler doğrultusunda faizleri değiştirmemesinin ardından dolar endeksi düşüş eğilimini sürdürürken, Dow Jones endeksi yüzde 0,43, S&P 500 endeksi yüzde 0,65 ve Nasdaq endeksi yüze 0,93 değer kaybetti.

Avrupa tarafında, dün açıklanan Avro Bölgesi imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), ekimde son 33 ayın en yüksek seviyesi olan 53,5 puana yükselmesine karşın Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,47, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,24 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,04 düşüş kaydetti.

Bugün Japonya piyasalarında resmi tatil nedeniyle işlem yapılmazken, Çin'de açıklanan hizmet sektörü PMI'nın 52,4 ile son 4 ayın en yüksek seviyesine çıkması ile Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,1 değer kazandı. Asya piyasalarının kapanışına yakın altının ons fiyatı dün yükseldiği 1.300 doların üzerinde dengelenirken, Brent petrolün varil fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 0,7 artışla 47,4 dolardan işlem görüyor.

Yurt içinde, dün küresel piyasalarda azalan risk iştahının etkisiyle dolar/TL 3,1250 seviyelerini test etti ve günü 3,1136'dan tamamladı. BIST 100 endeksi ise yüzde 0,33 azalarak 77.172 puan ile 3 haftanın en düşük kapanışını gerçekleştirdi.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete göre, ekonomistlerin ekim ayı enflasyon beklentisi ortalaması yüzde 1,62 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin ekim ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde 1,20 ve en yüksek yüzde 2,04 aralığında yer aldı. Ekonomistlerin ekim ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 1,62) göre eylülde yüzde 7,28 olan yıllık enflasyonun yüzde 7,35'e yükseleceği hesaplanıyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, ekim ayı TÜFE

12.00 Avro Bölgesi, ECB aylık rapor

13.00 Avro Bölgesi, eylül ayı işsizlik oranı

15.00 İngiltere, BOE faiz kararı

15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları

16.45 ABD, ekim ayı hizmet sektörü PMI

17.00 ABD, ekim ayı ISM Hizmet Endeksi

17.00 ABD, eylül ayı fabrika siparişleri

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER